8. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

SoruHz. Yusuf’un (a.s.) hayatı hakkında neler biliyorsunuz?

  • Cevap:  Hz. Yusuf, Yakup Peygamber’in on  iki oğlundan biridir. Yakup Peygamber, oğulları  içerisinde Hz. Yusuf’u daha çok severdi. Babalarının Hz. Yusuf’u ve kardeşini daha çok seviyor olduğunu düşünmeleri onları kıskançlığa itmekteydi.
    Hz. Yusuf, bir gece rüyasında on bir yıldızla Güneş ve Ay’ın kendisine secde ettiklerini gördü. Gördüğü bu rüyayı babasına anlattı. Babası kardeşlerinin onu kıskanmalarından ve ona bir kötülük yapmalarından endişe ettiğinden bu rüyayı onlara anlatmamasını tembihledi. Yûsuf suresi, 4-6. ayetler.
    Kardeşleri kendi aralarında konuşup, bir gün gezdirmek bahanesiyle Hz. Yusuf’u kıra götürdüler ve bir kuyuya attılar. Akşam eve dönünce de; “Ey babamız!.. Biz, yarışmak üzere uzaklaştık; Yusuf’u eşyamızın yanında bırakmıştık. Ne yazık ki onu kurt yemiş…” Yûsuf suresi, 17. ayet. dediler. Babalarını  inandırmak için bir hayvanın kanına buladıkları Yusuf’un gömleğini gösterdiler.

    Mısır tarafına giden bir kervan, su almak için Hz. Yusuf’un atıldığı kuyunun yakınlarında mola verdi. Kervandakiler, kuyudan su almak isterlerken  Hz.  Yusuf’u  buldular.  Onu  kurtarıp Mısır’a götürdüler ve Mısır vezirine köle olarak sattılar. Hz. Yusuf, Mısır vezirinin yanında yetişti. O,  güzel ahlaklı ve yakışıklı biriydi. Herkesin dikkatini çeker, çevresinde hayranlık uyandırırdı. Vezirin karısı Züleyha da ona ilgi duymuştu. Ancak  Hz. Yusuf, son derece iffetli ve günahlardan kaçınan bir kimseydi. Züleyha’nın isteğini reddetti.

Bir Yorum yazılmış “8. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir