6. Sınıf Türkçe Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 232

6. Sınıf Türkçe ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Türkçe ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Eksen Yayıncılık 7. Tema Doğa ve Evren Sayfa 230, 231, 232 Beyaz Diş Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Beyaz Diş Metni Cevapları

1. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Eksen Yayıncılık Sayfa 230 Cevabı

Aşağıdaki özdeyişle ilgili duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız.

2. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

• Hayvanları niçin sevmeli, korumalıyız?

 • CevapÇünkü yaşadığımız dünya sadece bizim değil onların da evleridir. Bu dünyada bizler diğer canlıların da yaşam hakkına saygı duymalı onların yaşam alanlarını mahvetmemeliyiz. Hayvanlar bizlerin en yakın dostu bizlerin yaşam ortaklarımızdır. O yüzden onları sevmeli ve korumalıyız. 

• Hayvanların insanlar için neden önemli olduğunu biliyor musunuz? Açıklayınız.

 • Cevap: Çünkü hayvanlar olmadan bizler yarım kalırız hayatımızı devam ettiremeyiz. Mesela köpekler kediler yok olsa bizlerin en yakın can dostları da yok olmuş olur. İnekler yok olsa çocuklarımızın gelişimi için gerekli olan süt olmaz. Tavuklar yok olsa yumurta yiyemeyiz. Bu yüzden hayvanlar hem dostumuz hem de bizlerin yaşam kaynağımızdır.

• Yaşadığınız çevrede hangi hayvan, vahşi hayvan türleri yaşıyor? Bu türlerin gözlemleyebildiğiniz özellikleri nelerdir?

 • Cevap: Yaşadığım çevrede kedi, köpek, kuşlar, kertenkeleler, tavuk, horoz yaşamaktadır. Vahşi hayvan olarak ise dağlarda domuz, geyik ve ayının olduğundan bahsedilmektedir. 

3. ETKİNLİK 

Metni bir kez daha dinleyiniz. Metni dinlerken defterinize not ettiğiniz kelimelerin anlamlarını, metnin veya cümlenin anlamından tahmin etmeye çalışarak tahminlerinizi kelimelerin karşılarına yazınız.

 • Cevap:
 • kurt 
 • evcilleştirme 
 • kamp 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Eksen Yayıncılık Sayfa 231 Cevabı

b. Ardından bu kelimelerin anlamlarını sözlükten öğreniniz.

 • Cevap:
 • kurt: köpekgillerden, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşayan, köpeğe çok benzeyen ve ondan daha iri, daha güçlü, uzun kafalı ve sivri burunlu, kuyruğu tüylü, postu genellikle gri sarı olmakla birlikte iklime ve yaşa göre değişebilen, yırtıcı, etçil memeli hayvan
 • evcilleştirme: eve ve insana alıştırmak, evcil bir duruma getirmek.
 • kamp: genellikle kent dışı bir yerde, dinlenmek, bir şeye hazırlanmak için çadır, baraka gibi eğreti barınaklarla oluşturulmuş konaklama yeri.

c. Anlamını doğru tahmin ettiğiniz kelimenin yanına “✔” işareti koyunuz.

 • Cevap:
 • kurt 
 • evcilleştirme 
 • kamp 

4. ETKİNLİK 

3. Etkinliği yaparken anlamlarını öğrendiğiniz kelimelerin tamamını kullanarak defterlerinize istediğiniz konuda bir olay yazısı yazınız.

 • CevapKamp yerinde her yer karanlıktı. Kurt sesleri her yeri sarmıştı. Çok korkuyordum. Evcilleştirildiğim evden kaçtığım için çok yalnız ve çaresizdim. Sabahın ilk ışıklarıyla bulunduğum kamp yerinden hemen evcilleştirildiğim eve doğru yol almaya başladım. Nihayet evde ve güvendeydim. 

5. ETKİNLİK 

Metinle ilgili aşağıdaki soruları sözlü olarak cevaplayınız.

1. Beyaz Diş neden korkmaktadır?

 • CevapTerk edilmekten ve şiddet görmekten korkuyordur. 

2. Beyaz Diş’in insanlara karşı güvensizlik duymasının nedeni nedir?

 • CevapÇünkü insanlar ona kötü davranıyor aç bırakıyor şiddet uyguluyor. Kamptaki köpeklere de kötü davranmaktadırlar. 

3. Yeni sahibinin Beyaz Diş’i okşaması, onu neden rahatsız etmektedir?

 • CevapÇünkü önceki sahibi de onu okşar gibi yaparken vurmaya başlıyordu. Bundan dolayı yeni sahibinin de ona şiddet uygulayacağını düşünüyor. El tehlike duygusu uyandırmaktaydı. 

4. Matt (Met), Weedon Scott(Vidın Skat)’a ne söylüyor?

 • CevapVay Canına inanamıyorum demişti Met, çünkü Scot’ın Beyaz Diş’i okşamaktaydı.

5. Matt, neyin bir macera olduğunu düşünüyor?

 • CevapScot’ın Beyaz Diş’i okşaması ona kendini sevdirmesi, Beyaz Diş ile aralarında bir bağ kurma çabasını macera olarak görmektedir. 

6. Beyaz Diş, Matt’i görünce nasıl bir tepki veriyor?

 • CevapHırlamaya başlıyor. Çünkü Matt’ın onun hakkındaki olumsuz hislerini ona bakış açsını hissetmektedir.

7. Matt niçin Weedon Scott’a sirke girmemekle kendini harcadığını söylüyor olabilir?

 • CevapÇünkü sirkte hayvanları eğitmek için onlara türlü işkenceler ve zulümler uygulanmaktadır. Matt’e göre de bir hayvan ancak şiddetle eğitilir sevgi ile değil. Bu yüzden ona macera peşinde koşuyorsun diyor. 

8. Yazar, Beyaz Diş’in eski yaşamıyla yeni yaşamının niçin birbirinin karşıtı olduğunu düşünüyor olabilir?

 • CevapÇünkü eski yaşamı ve çevre koşulları geride kalmış, yabanıl korkunç bir kurta dönüştüğü o eski ortamı yok olmuş onu sevgiyle okşayan körelen duygularını ortaya çıkaran Scot ile tanışmıştır. Yavaş yavaş aralarındaki o güzel bağdan dolayı yeni yaşamı daha iyi olacaktır. Bu yüzden karşıtlık vardır. 

9. Weedon Scott’ın Beyaz Diş’i değiştirdiği söylenebilir mi? Açıklayınız.

 • Cevap: Denilebilir. Eskiden hırçın vahşi ve asabi idi. Çünkü değiştirmişlerdi onu. Ona şiddet uygulamışlardı. Oysa şimdi Scot, sevgisi ile onun bu vahşiliğini almış Beyaz Diş’e güvenmeyi ve iyi bir köpek olmasını sağlamıştı. 

10. Weedon Scott, Beyaz Diş’e niçin iyi davranmaktadır?

 • Cevap: Çünkü Scot hayvanların ve canlıların sevgi ile birbirlerine yaklaşırlarsa aralarında sonsuz bir bağ oluşacağına olan inancı çok yüksektir. Be

11. Beyaz Diş’in hırıltısındaki sertliği yumuşatamamasının nedeni nedir?

 • CevapGeçmişinden kalan kalıntılardır. Geçmişte onu dövüştürmeleri onu eğitirken ona şiddet uygulamaları onun vahşi şekilde yetiştirilmesi yaşadığı acılardan dolayı kendisinde oluşan insanlara güvensizlik duygusundan dolayı hırıltısı yumuşamamaktadır. 

12. Beyaz Diş, hangi zamanlarda huzursuzluk duyuyor, kendini boşlukta hissediyor?

 • Cevap: Gün gelir Scott işi gereği Kaliforniya’ya ailesinin yanına gitmeye karar verir. Ama Beyaz Diş sahibinin ilk gitme girişiminden tecrübe alarak onun kendisini tekrar terk edeceğini sezer. Bu da onda yeniden eski yaşamına döneceği korkusu yaratır. Kendini boşlukta hisseder.

13. Metin, düşüncelerinizde herhangi bir değişikliğe yol açtı mı? Açıklayınız.

 • CevapAçtı. İnsanların ikiye ayrıldığını bir tarafın kötülükle yaşamlarıyla bu dünyaya canlılara verdiği acıları diğer tarafın ise bu acıları yaraları sevgiyle nasıl kapattıklarını gördüm. Ne yazık ki günümüzde sevgi ile canlıları iyileştirenlerin sayıları gittikçe üzülüyor. Yine de her şeye rağmen iyi insanlar ile hayvanlar her zaman sevgi köprüsünde buluşacaklardır. 

14. “‘Beyaz Diş’ adlı metin, çok önemli, çok değerli bir metindir.” diyen birinin bu düşüncesine katılıyor musunuz? Niçin?

 • CevapKatılıyorum. Çünkü bu metin küçüklere ve büyüklere hayat dersi vermekte sevginin gücünü kalplerin en derin noktalarına kadar verebilmektedir. 

6. ETKİNLİK 

“Beyaz Diş” adlı metni sınıfta arkadaşlarınıza özetleyiniz.

 • Cevap: Beyaz Diş Roman Kısa Kitap Özeti Jock LONDON
  Beyaz Diş annesinin diğer yavrularından çok farklı olan gri tüylü bir kurttur. Her yavru gibi o da annesine muhtaç, annesinin yaptıklarını izler durur. Yavru kurt olmanın merakı ile bir gün yuvasından dışarı çıkar ve etrafı incelemeye başlar, dışarıda bir insan görür. İnsanı incelemeye başlayan beyaz diş, ardından yavaş yavaş adama yaklaşır. Annesi beyaz dişin yuvadan ayrıldığını, sesini duyarak anlar ve yavrusu kurtarmak için adama doğru koşar, ancak adam yavru kurt’ u ve annesini de yakalayarak bir toplama kampına götürür.

  Burada diğer köpekler tarafından yavru kurt’ a beyaz diş ismi takılır. Beyaz Diş diğer köpeklerden farklı olması nedeniyle köpeklerin saldırısına uğramaktadır. Yavru küçük bir kurt olması sebebiyle kendisin savunamamaktadır. Bir yandan da annesini başka bir yere gönderilir. İyice tek başına kalan yavrumuz hayatta kalmayı mücadele etmeyi kendi korumayı öğrenir. Bir gün barınağın sahibinin çocuğunu diğer çocukların saldırsın dan korur. Sahibi tarafından daha iyi bir bakıma alınır ve daha çok sevilir.
  Günler geçer aylar geçer. Bir gün kapta kıtlık başlar o kadar zor günler gelir ki köpekleri yenmeye bile başlanır. Yavru kurdumuz gitme zamanın geldiğini anlar ve kaptan kaçar ancak belli bir süre sonra kampa geri döner sahibi onunun güçlü olduğunun farkına varır. Beyaz Diş’ i satmaya karar verir. Yeni sahibi Beyaz Dişi köpek dövüşlerin de kullanır ve ona çok kötü davranır her gün daha da hırçınlaşır, baya bir kavgada kazanır. Yeni birisi beyaz dişi görür ve onu satın alır yeni sahibi çok iyidir. Kurt yeni sahibine çok bağlanır öyle ki yeni sahibi scott a saldıran bir adama karşı sahibini korur. Bu esnada ağır yaralanır. öleceği söylenir ancak sahibi ona çok iyi bakar bu hikayeden sonra beyaz dişin namı dil den dile yayılır.

7. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruyla ilgili duygu ve düşüncelerinizi; yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanmaya dikkat ederek açıklayınız.
“Bir hayvana dönüşme fırsatınız olsaydı hangi hayvan olmak isterdiniz? Niçin?”

 • CevapBen dünyaya hayvan olarak gelmek isteseydim kesinlikle bir kuş olmak isterdim. Çünkü kuşlar gökyüzünde özgür ve serbestçe kanat çırpmak, rüzgarın esişini yüzümde tüylerimde hissetmek isterdim. Elbette zorluklarına da katlanırdım. Yırtıcı kuşlardan korunarak uçardım. Ama denizleri, yemyeşil ovaları, şehirleri yukarıdan görmek, birgün bir yerde bir gün başka yerde özgürce uçmanın tadı hiç bir şeye değişilmezdi. Belki kuşlar gibi güzel sesler çıkarır, kuşlar gibi meyvelerin en güzelini yerdim. İnsanlar bana hayranlıkla bakar, renkli tüylerime aşık olurlardı. Bu yüzden ben bir hayvan olmak isteseydim kesinlikle kuş olmak isterdim. Özgürce gökyüzünde uçan bir kuş.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Eksen Yayıncılık Sayfa 232 Cevabı

Yazmaya Hazırlık

a. Aşağıdaki soruyu cevaplayınız.

“Ama, fakat, ancak, lakin, bununla birlikte, buna rağmen” ifadeleri sizce bir yazıda hangi amaçla kullanılır?

 • CevapCümleler arası bağlantıyı sağlamak ve ifade edilen düşüncenin aksi yönde bir açıklama ve önerme sunma amacıyla kullanılır. 

b. “Ama, fakat, ancak, lakin, bununla birlikte, buna rağmen” ifadelerinden her birini birer cümlede kullanınız. Cümleleri defterinize yazınız.

 • Cevap:
 • Buna rağmen hayat devam ediyor.
 • Önümüze bazı zorluklar çıkacaktır fakat bir pes etmeden hayat denen bu yolda yolumuza devam etmeliyiz.
 •  Hayatta kötü günlerimizde olacak ancak kara gün kararıp kalmaz.
 • Bazen karamsarlık içimizi kaplıyor lakin bu geçici bir durumdur.
 • Bununla birlikte hayatın devam ettiğini unutmamalıyız. Konuşmamı burada noktalarken beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Birazdan, istediğiniz konu ve türde bir yazma çalışması yapacaksınız. Bu çalışmaya başlamadan önce bir yazma planı (işlem basamaklarını içeren taslak) oluşturunuz. Planı oluştururken metin tamamlanana kadar sırasıyla hangi basamakları izleyeceğinizi defterlerinize yazınız. Belirlediğiniz planınızı, sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap:
 • İlgi çekici bir giriş paragrafıyla açışı yapma
  Planlamasına uyarak, ana düşüncesi etrafında yardımcı düşüncelerini gelişme paragraflarına dönüştürebilme 
  Son olarak, yazdıklarını toparlayan ve ana düşüncesine vurgu yapan bir sonuç paragrafıyla yazıyı bitirebilme

Yazma, Taslak Oluşturma
Defterlerinize, istediğiniz konu ve türde “Yazmaya Hazırlık” aşamasında hazırladığınız plana uygun ve “ama, fakat, ancak, lakin, bununla birlikte, buna rağmen” geçiş ve bağlantı ifadelerinden her birini en az bir kez kullanacağınız bir metin yazınız.
Taslağı Gözden Geçirme, Yeniden Düzenleme
Yazdığınız metni, aşağıdaki sorular üzerinden gözden geçiriniz, yeniden düzenleyiniz.
• Bu yazı, belirlenen konuya uygun mu?
• Bu yazı, belirlenen türe uygun mu?
• Bu yazı yazılırken başta belirlenen işlem basamaklarına dikkat edilmiş mi?
• Bu yazıda, “ama, fakat, ancak, lakin, bununla birlikte, buna rağmen” geçiş ve bağlantı ifadelerinden her biri en az bir kez kullanılmış mı?
• Bu yazıyı daha iyi nasıl yazabilirim?
• Bu yazı anlaşılır mı?
• Bu yazıda, konuyla ilgili olarak daha farklı nelere yer verilebilir?
Düzeltme
Metnin yazımının tamamlanmasının ardından, yazınızı aşağıdaki sorular üzerinden değerlendiriniz.
• Yazdığınız yazıda, anlam bütünlüğünü bozan ifadeler var mı? Varsa bu ifadelerin hangileri olduğunu ve anlam bütünlüğünü nasıl bozduğunu açıklayınız.
• Yazdığınız yazıda, yazım yanlışlıkları var mı? Varsa bu yanlışlıklar nelerdir?
• Yazdığınız yazıda, noktalama yanlışlıkları var mı? Varsa bu yanlışlıklar nelerdir?
Anlatım bozukluklarını, yazım ve noktalama hatalarını belirleme aşamasından sonra bunları düzelterek metni defterinize yeniden yazınız.
Yayımlama, Paylaşma

Yazdığınız metni sınıfta arkadaşlarınıza okuyunuz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir