6. Sınıf Fen Bilimleri Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 65

6. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 3.Bölüm Dolaşım Sistem Cevapları

6. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları 2. Ünite Vücudumuzdaki Sistemler Sayfa 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65  3.Bölüm Dolaşım Sistem Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 57 Cevabı

Yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilmemiz için gerekli olan besin ve oksijenin vücudumuzda taşınmasını sağlayan yapılar hangileridir?

 • Cevabı: damarlarımız ve  kandır.

Besin ve oksijenin kullanılması sonucu oluşan atık maddelerin boşaltım organlarına taşınmasında hangi sistem rol oynar?

 • Cevabı: Böbrekler, akciğerler, karaciğer, deri ve kalın bağırsak atık maddeleri vücudumuzdan uzaklaştıran organlardır.

Dolaşım Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 59 Cevabı

Kalp Nasıl Bir Organdır?
Malzemeler
• koyun veya sığır kalbi • bisturi • penset • diseksiyon küveti • eldiven.
Amaç
Kalbin yapısını ve bölümlerini incelemek
Deneyin Yapılışı
• Sınıfınızda 4-5 kişilik gruplar oluşturunuz.
• Eldivenleri takarak getirdiğiniz kalbi yıkayıp diseksiyon küvetine bırakınız.
• Kalbin sert mi yumuşak mı olduğunu elinizle hafifçe bastırarak kontrol ediniz.
• Kalbin dışını inceleyiniz.
• Öğretmeninizin yardımıyla kalbi, en büyük damarından ve sol kısmından başlayarak bisturi ile fotoğraftaki gibi ikiye bölünüz.
• Kalbin içinde bulunan boşlukları, kas yapısını ve damarların çıkış bölgelerini inceleyiniz.
• Gözlemlerinizi defterinize çiziniz.
Sorular

1. Kalbin dışında dikkatinizi çeken neler vardı?

 • Cevabı: Kalbin yanındaki damarcıklar, borular, sinir sistemi gibi şeyler ilgimi çekti.

2. Kalbin iç yapısında kaç tane boşluk gözlemlediniz? Bu boşlukların görevleri neler olabilir?

 • Cevabı: Kulakçık ve karıncık denen ikişer boşluk olmak üzere dört boşluk vardır. Görevleri ise kanın giriş çıkışlarını kontrol etmektir. 

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı

Büyük ve Küçük Kan Dolaşımı

Kanın kalpten çıktıktan sonra doku ve organlara geçmesi, sonra tekrar kalbe dönmesi nasıl adlandırılır?

 • Cevabı: İnsanın yaşamda kalması için kalbin kanı bütün vücuda taşıması gerekmektedir. Dolaşım sistemi, doku ve organların bir araya gelmesiyle meydana gelir. Dolaşım sistemi sayesinde kan temizlenir ve doku ve organlara iletilir. Dolaşım sistemi, en hayati olan sistemlerden biridir. Dolaşım sistemi, küçük kan dolaşımı ve büyük kan dolaşımı olarak ikiye ayrılır. Kanın kalpten çıktıktan sonra doku ve organlara geçmesi, sonra tekrar kalbe dönmesi büyük kan dolaşımı olarak bilinmektedir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı

Kanın Yapısı ve Görevleri

Vücudumuzda damarlar içerisinde bulunan, hayati önemi olan özel sıvıya ne ad verilir?

 • Cevabı: Kan.

Dolaşım sisteminde vücut savunmasında görevli olan, sindirilmiş besinlerin ve oksijenin taşınmasını sağlayan özel yapılar nelerdir?

 • Cevabı: Vücudumuzda dolaşım sistemi çalışmazsa bizler de yaşayamayız. Vücut savunmasında görevli olan özel yapı Akyuvarlar’dır. Bu yapı vücudu mikroplara karşı savunur . Belirli bir şekilleri yoktur. Çekirdekli hücrelerdir. Kırmızı kemik iliğinde üretilirler.

Çeşitli malzemeler kullanarak (renkli kalemler, kâğıtlar vb.) dolaşım sistemiyle ilgili bir poster hazırlayınız. Hazırladığınız posteri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevabı: 

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 63 Cevabı

Kan Grupları ve Kan Alışverişi

Kaza, ameliyat gibi durumlarda aşırı kan kaybederek vücudundaki kan miktarı azalan kişilere nasıl yardım edilebilir?

 • Cevabı: İnsanların yaşamaları için kan ve su hayati sıvılardır. İnsanların vücudunda bulunan hayati bir sıvı olan kan, doku ve organların beslenmesi için damarlarda dolaşan ve ciğerlerde temizlenerek kalp tarafından pompalanan kırmızı renkli sıvıdır. Kaza, ameliyat gibi durumlarda aşırı kan kaybederek vücudundaki kan miktarı azalan kişilere kan bağışı yaparak yardım etmek mümkündür.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 64 Cevabı

Kan Bağışının Toplum Açısından Önemi

İhtiyaç duyulan kanın, karşılık beklenmeden ve gönüllü olarak verilmesine ne ad verilir?

 • Cevabı:  Kan insan vücudunda, kan doku ve organların beslenmesini sağlar. İnsan vücudunda belli miktarda ve belli sıcaklıkta kan bulunmaktadır. İnsanlar kansızlık nedeniyle hasta olurken, ağır yaralandıklarında kan ihtiyacına da gerek duyarlar. İhtiyaç duyulan kanın, karşılık beklenmeden ve gönüllü olarak verilmesine kan bağışı denmektedir. Kan bağışı sayesinde birçok insanın hayatı kurtulur.

Kan bağışının toplum açısından önemini araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz verileri bir rapor hâlinde sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevabı: Yılda bir veya iki kez yapacağımız kan bağışının insanlığın geleceğini kurtarabileceğini düşünün. Her gün kazalar, yaralanmalar ve sıkıntılar insan hayatının sona erdiğini gösterir. Kan ihtiyacı hayati önem taşıyarak yaşamak için gereklidir. İhtiyacımız olan kanı bulabilmek yaşama tutunacak bir daldır

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 65 Cevabı

1. Aşağıdaki tabloda yer alan özelliklerin hangi kan hücresine ait olduğunu “X” işareti koyarak belirleyelim.

 • Cevabı: 

2. Küçük kan dolaşımı ve büyük kan dolaşımının hangi yapı ya da organlar arasında gerçekleştiğini ve hangi amaçla yapıldığını yazınız.

 • Cevabı: 
 • Bu görselin yardımı ile birlikte baktığımızda, yukarıda resimde görülen organlar arasından, büyük dolaşım organlarını şöyle sayabiliriz. Böbrek, mide, kalp, beyin, dalak, incebağırsak, karaciğer, kalınbağırsak kısaca kalp ile bütün vücut arasında olan dolaşımdır.

3. Yandaki şekilde, dolaşım sistemimizde görevli yapı ve organlar yer almaktadır. Büyük ve küçük kan dolaşımında gerçekleşen olaylara göre şekli uygun biçimde renklendirip kanın hareket yönlerini ok ile gösteriniz.

 • Cevabı: 

  

13 yorum yazılmış “6. Sınıf Fen Bilimleri Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 65”

  1. İyi etmişsin bende öyle yaptım bütün derslerde böyleyim ve bütün ödevlerde tabiiki. Hangi okulda okuyorsun?Kaçıncı sınıfsın? Ve son olarak öğretmeninin adı ne?

   Benim okulum:75.yıl ortaokulu

   Benim sınıfım:6/C

   Benim hocam:Burçin bayırlı

 1. Hacı Celal Oto Ortaokulunda okuyorum sınıfım 6C bu site harika yani bilemedinmi ye yapcan dicemde ben bütün ödevlerimi internetten yapıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir