6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 28

6. Sınıf Din Kültürü ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Din Kültürü ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları Dörtel Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 28

Hz. Âdem (a.s.) kıssasında verilen bilgileri de dikkate alarak aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

1. Hz. Âdem (a.s.) ne gibi özelliklere sahiptir?

  • Cevap: Allah tarafından yaratılmış ilk insandır. İlk peygamberdir. İnsanların atasıdır. Bir hatası sonucunda eşi Hz. Havva ile birlikte yer yüzüne gönderilmiştir. Yaptığı şeyden dolayı Rabbi onu affedene kadar sürekli dua etmiştir. Hatta uzun bir süre eşine yaklaşmamıştır.

2. Allah (c.c.), meleklerden Hz. Âdem’e (a.s.) nasıl davranmalarını istemiştir?

  • Cevap: Allah, meleklerden Hz. Adem’e secde etmelerini ve ona hürmet göstermelerini istemiştir.

3. Allah’ın (c.c.) emrine kim, niye karşı çıkmıştır?

  • Cevap: Allah(c.c), İblis’e  Hz. Adem’in önünde secde etmesini isteyince  o kibirlenerek ben ateşten yaratıldım o ise topraktan ben daha üstünüm yalnızca sana secde ederim diyerek Rabbinin bu emrine karşı çıkmıştır.

4. Hz. Âdem (a.s.) ve Hz. Havva niçin cennetten çıkarılmıştır?

  • Cevap: Allah’ın onlara yasakladığı  ağaca yaklaşarak onun meyvesinden yediklerinden dolayı Allah’ın emrine karşı çıktıkları için cennetten çıkarılmışlardır.

5. Hz. Âdem’in (a.s.) iki oğlu Kabil ve Habil arasında neler yaşanmıştır? Bu olaylardan hangi dersleri çıkarabiliriz?

  • Cevap: Allah’ın emri ile Habil ile doğan kız kardeşi Kabil ile evlenecek; Kabil ile aynı batında doğan kız kardeşi Habil ile evlenecekti. Ancak Kabil kendisi ile doğan kız kardeşinin daha güzel olduğunu ve onun kendi hakkı olduğunu söyleyerek buna karşı çıkmıştır. Hz. Adem bu durum karşısında her iki oğlundan da Rabblerine kurban sunmalarını istemiştir. Kabil çiftçilik ile uğraştığı için ürünlerinin en kötüsünü, Habil hayvancılıkla uğraştığı için koyunlarının en güzelini Allah’a kurban olarak sunmuştur. Habil’in kurbanı kabul edilmiş Kabil’in kurbanı ise kabul edilmemiştir. Buna çok öfkelenen Kabil kardeşini öldürmüştür. Bu kısa hikaye bize Allah’ın emirlerine karşı gelmemeyi onun istediği gibi bir hayat sürmemiz gerektiğini anlatmaktadır. İsyan edenler asilerden olur ve Allah’ın razı olmadığı kullarından olur. Bir diğer çıkarılacak ders ise eğer Rabbimizden bizim için önemli bir şeyi istiyorsak biz de daha önemli bir şeyi adak etmeliyiz. Kabil gibi çürük pis değersiz şeyleri değil.

6. Sınıf Dörtel Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 28 Cevabı

2 yorum yazılmış “6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 28”

  1. Çok güzel olmuş iyi ki yazmışsınız 😀😃 😄😁😆 😅😂😁😆😅😂😭😗😙😚😘☺️😊😉☺😯😨😮😧😦😱😵 😢😥😓😞😫😩😖👿😷😈😡😶😠😐😑😤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir