6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113 Çözümler (Tamamı)

6. Sınıf Din Kültürü ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Din Kültürü ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru: A. Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplandırınız.

 • Cevap:

Soru:1. Bir milleti diğerlerinden ayıran temel özellikler nelerdir? Söyleyiniz.

 • CevapBir milleti diğer milletlerden ayıran bazı özellikler vardır. Bu özelliklerin başında konuşulan dil ve bayrak gelir. Bunun yanında, örf ve adetler, kültürel özellikler, gelenek e görenekler, milletin tarihi, dini ve Milli bayramları da milletleri birbirinden ayıran temel özelliklerdendir.

Soru:2. Vatanımızı neden çok severiz? Açıklayınız.

 • CevapVatan; bir milletin üzerinde yaşadığı, kültürünü oluşturduğu, sınırları uluslararası anlaşmalarla belirlenmiş toprak parçasıdır. Vatanımızı çok severiz. Çünkü, vatanımız üzerinde dini ve milli duygularımızı yaşadığımız yerdir. Bizler bu vatan üzerinde hür ve bağımsız bir şekilde hayatımızı sürdürürüz. Bayrağımız vatan toprakları üzerinde özgürce dalgalanır. Bağımsız bir vatana sahip oluşumuz sayesinde dilimizi rahatça konuşuruz. Dinimizin gereklerini özgürce yerine getiririz. Bizleri birbirimize ve geçmişimize bağlayan örf ve âdetlerimizi yaşatırız.

Soru:3. Dinimizin vatan savunmasına verdiği önemi anlatınız.

 • CevapDinimiz, vatan savunmasına büyük önem vermektedir. Vatan sevgisi ve savunması kutsal kabul edilir. Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) bu konuyla ilgili bir sözü şöyledir: “Bir gün ve bir gece nöbet tutmak, bir ay oruç tutup geceleri namaz kılmaktan daha hayırlıdır. Şayet (kişi nöbette) ölürse yapmakta olduğu işin sevabı devam eder, rızkı da devam eder ve kabirdeki sorgu meleklerine karşı güven içinde olur.”(Müslim, İmâre, 163) Atalarımız bu vatanı bize emanet etmiştir. Bu emaneti korumak bizim için hem dinî hem de millî bir görevdir.

Soru:4. Bayrak ve İstiklal Marşı’nın milletimiz için önemi nedir? Açıklayınız.

 • CevapBayrak ve İstiklal Marşı milletimiz için çok önemlidir. Çünkü, Bayrağımız ve İstiklal Marşımız  bizim bağımsızlığımızın sembolüdür. Ay yıldızlı bayrağımız, milletimizin ve ülkemizin bağımsızlığını simgeler. Bayrağımız, en önemli manevi değerlerimizden biridir. O, rengini atalarımızın kanından almıştır. İstiklal Marşında, Türk milletinin bağımsızlık aşkı, mücadelesi, idealleri, hedefleri anlatılır. Bu yüzden bizler için önemlidir.

Soru:5. Dinimizde şehitlik ve gaziliğin önemi nedir? Kısaca anlatınız.

 • CevapDinimizde şehitlik, peygamberlikten sonraki en yüce makam sayılır. Yüce Allah (c.c.), şehitlerin kul hakkı dışındaki tüm günahlarını bağışlar. Peygamberimiz (s.a.v.) “Şehidin kul borcundan başka bütün günahlarını Allah bağışlar.”(Müslim, İmâre, 119.) buyurarak bu durumu ifade etmiştir. Aynı şekilde dinimizde gaziliğe de büyük önem verilmiştir.

Soru:6. Milletimiz, Peygamberimize (s.a.v.) olan sevgisini nasıl göstermiştir? Örnekler veriniz.

 • CevapPeygamberimize (s.a.v.) olan derin sevgisini ve bağlılığını çeşitli şekillerde ifade eder. Mesela, Peygamberimizin (s.a.v.) adını söylerken “Sevgili Peygamberimiz, Hz. Muhammed sallallâhü aleyhi vesellem, Peygamber Efendimiz” gibi saygı ve sevgi içeren ifadeler kullanır. Bunun yanında Efendimizin adı anılınca salavat getirir. Çocuklarına Efendimizin isimleri olan “Mahmud, Muhammed, Mustafa ve Ahmed” isimlerini koyar.

B. Aşağıdaki çoktan seçmeli soruların doğru seçeneğini işaretleyiniz.

 • Cevap:

Soru:1. Şaban ayının on beşinci gecesi kutladığımız kandil hangisidir?
A) Regaip Kandili B) Mevlit Kandili
C) Berat Kandili D) Kadir Gecesi

 • CevapC

Soru:2. Vatan, bayrak, din gibi kutsal değerler uğrunda düşmanla çarpışıp sağ olarak geri dönenlere ne ad verilir?
A) Şehit B) Asker
C) Komutan D) Gazi

 • CevapD

Soru:3. “İman etmedikçe…… ……………giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de olgun mümin ola
mazsınız…”
Yukarıdaki hadiste boş bırakılan bölüme hangi ifade getirilmelidir?

A) Cennete B) Camilere
C) Kütüphanelere D) Okullara

 • CevapA

C. Aşağıdaki cümlelerde yer alan boşlukları, verilen sözcüklerden uygun olanı ile tamamlayınız.

Mevlit- Kadir- Miraç- şehit M. Âkif Ersoy

1. Peygamberimizin (s.a.v.) doğum gününü…………..Mevlit… …..Kandili olarak kutlarız.
2. Kur’an-ı Kerim…. ……Kadir.. ….Gecesi’nde indirilmiştir.
3. İstiklal Marşımızı…….M. Âkif Ersoy ………yazmıştır.
4. Namaz ibadeti, beş vakit olarak……………….. Miraç.. ……Kandili’nde farz kılınmıştır.
5. Din, vatan, millet gibi kutsal değerler uğrunda savaşıp da hayatını kaybedenlere .şehit…
denir.

 • Cevap:

2 yorum yazılmış “6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113 Çözümler (Tamamı)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir