11. Sınıf Felsefe MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 99

11. Sınıf Felsefe ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2018 2019 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 11. Sınıf Felsefe ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzletilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Aysun KOLUAÇIK, Haydar Sinan KOLUAÇIK, Rukiye GÜNDOĞDU AVCI, Sarper Serkan AVCI tarafından 160 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Volkan NUR tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı

1. Metindeki altı çizili cümlelerin hümanizmle ilişkisi nasıl açıklanabilir?

  • Cevap: Hümanizm insan aklını en değerli şey olarak görür. Oysa altı çizili yerde insanların akıllarını çok fazla kullanmalarına gerek olmadığı çünkü onların yerine düşünen onların yerine sorunlarını çözen başkalarının varlığı olduğu sürece insanların da kendi yaşamları için ergin olabilecek erdemlere gerek kalmadığını savunur. Kısacası insanın aklını kullanmasına gerek kalmaması hümanizm ile çelişecektir.

2. Metne göre insanın akıl yetisiyle iradesini yönetememesi ne gibi sonuçlar doğurabilir?

  • Cevap: Onun yerine bir başkasının düşünmesine neden olacak. Kendisi ise bir koyun gibi güdülebilecektir. Yöneten kesimden çok yönetilen sınıf olacaklar ve bu durum ileride kendilerinin köleleştirilmelerine kadar bile gidebilecektir.

Aşağıda bazı toplumsal kurumlar verilmiştir. Bu kurumların toplumun aydınlanmasındaki işlevine yönelik görüşlerinizi boş bırakılan yerlere nedenleriyle birlikte yazıp sınıfta paylaşınız.

  • Cevap

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir