11. Sınıf Felsefe MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 87

11. Sınıf Felsefe ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2018 2019 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 11. Sınıf Felsefe ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzletilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Aysun KOLUAÇIK, Haydar Sinan KOLUAÇIK, Rukiye GÜNDOĞDU AVCI, Sarper Serkan AVCI tarafından 160 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Volkan NUR tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

Metinde kırmızıyla yazılan kavramlarla ne anlatılmak istenmiştir?

  • Cevap: İnsanı diğer canlılardan ayıran en büyük özelliği aklını kullanarak araç-gereç kullanma ve aklıyla yaratıcı fikir ve ürünler ortaya koyma becerisidir. Peki bu becerisi için ne yapması gerekmektedir. cevap aslında son derece basit. Düşünmek. Sorgulamak. Üretici düşünerek ortaya fikir veya madden bir ürün koyabilmek. 

Metinde altı çizili yerde belirtilmek istenen düşünce nedir? Açıklayınız.

  • Cevapİnsan emin olduğu durumlarda emin olmadığı durumlara göre daha az kuşkulu davranabilir. Çünkü eğer her şeyden aynı derecede kuşku duyulursa zaman içerisinde bu durum sağlıklı bir sonuç veya düşünme eylemiyle değil de zarar verecek bir hale bürünebilir. 

Descartes, var olmanın kanıtı olarak ileri sürdüğü fikirlerini nasıl temellendirmiştir?

  • Cevapİnsan duyuları kimi zaman kişiyi aldatabilir. Bu yüzden duyularımızla algılayabildiğimiz durumlara ilk başlarda kuşku ile yaklaşmamız gerekir. Misal sobadan ısı yayıldığını hissetmesek bile yine de şüpheli yaklaşmalı belki soba sıcaktır diye düşünüp ona göre davranmalıyız. Böylece Descartes kuşku yoluyla insanın düşünerek var olabileceğini ortaya koymuş olur.

Descartes’ın kendisinden şüphe duyulmayacak açık-seçik bir bilgi aramasının nedenleri neler dir? Varlık ve bilgi görüşleri açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Çünkü bütün felsefecilerin asıl amacı budur. Yani mutlak doğruyu bularak kendi varlığımızın bu mutlak doğru içindeki yerini sağlam tezlerle ortaya koymak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir