7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 107

7. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Neden Göç Ediyoruz? Metni Cevapları (7. Sınıf Sosyal Bilgiler)

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı 

İnsanların doğup büyüdüğü topraklardan başka alanlara göç etmesinin sebepleri neler olabilir? Açıklayınız.

 • Cevap: Savaşlar, kıtlık, doğal felaketler, ekonomik sebepler, daha iyi sosyal koşullar mesela eğitim-iş imkanları gibi sebeplerle insanlar doğdukları yerlerden başka yerlere göç etmektedirler.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı 

Beyin göçünün önlenmesi için neler yapılabilir? Tartışınız.

 • Cevap: Öncelikle kimler beyin göçü yapıyor ona bakmak gerekir. Ülkede çalışma imkanı bulamayan bilim insanları için kaynak yaratılmalı, devlet desteği sunulmalı, üniversiteler alt yapı hizmeti sunmalı, bu insanların çalışmalarını geliştireceği her türlü kültürel ve fiziki şartlar sağlanmalıdır. 

Tabloda yer alan illeri Türkiye fiziki haritası üzerinde inceleyerek bu illerin göç vermesinde etkili olan faktörleri tartışınız.

 • Cevap: Son yüzyılda yaşanan en yaygın iç göç türü, kırsal alanlardan kentsel alanlara doğru yapılan göçtür. Bu dört ilimizde de en büyük sebep ekonomik koşullar ve güvenlik olaylarıdır.

Bayburt: Ekonomik koşulların zorluğundan, iş bulma amacıyla bir çok kişi göç etmektedir. 

Gümüşhane: Ekonomik, toplumsal veya siyasi sebeplerden ötürü göç olmuştur.

Ağrı: Ekonomik, toplumsal veya siyasi sebeplerden ötürü göç olmuştur.

Muş: Ekonomik, toplumsal veya siyasi sebeplerden ötürü göç olmuştur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı 

Yukarıdaki Genel ağ haberinde göçün önlenmesi için ne gibi çözüm önerileri sunulmuştur? Açıklayınız.

 • Cevap: Yukarıdaki haberde göçü önlemek için nedenlerini ortaya çıkarmak lazım olduğu savunulur. İşsizlik, eğitim, sağlık, daha iyi gelir elde etme ile yaşam şartları göçün öncelikli nedenleridir. Bu saydığımız durumlar düzeltildiği takdirde göçün önlenebileceği söylenir. Çözüm formülü şudur: Devletin Türkiye’nin doğusundaki illere vereceği teşvik ve yatırımlar sayesinde istihdam artarsa çocuğu veya kendi iş bulan kişiler, artık göç etmek zorunda kalmayacak özellikle işsizlik sorunu nedeniyle dışarıya giden insanlar, buralarda iş imkânı olduğunu görürse geri dönecekler. Böylece göç engellenmiş olacak

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı 

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Sosyal nedenli göçlerin nedenini karşılarına yazınız. Çevrenizde aşağıdaki göçlere bir örnek var ise ilgili alanlara yazınız.

 • Cevap:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 109 Cevabı 

Depremden kaynaklanan göçlerin önlenmesi için deprem öncesinde alınması gereken tedbirler nelerdir? Yazınız.

 • Cevap
 • İmar planında konuta ayrılmış yerler dışındaki yerlere ev ve bina yapılmamalıdır.
 • Dik yarların yakınına, dik boğaz ve vadilerin içine bina yapılmamalıdır.
 • Çok kar yağan ve çığ gelen yamaçlarda bina yapılmamalıdır.
 • Mevcut binaların dayanıklılıkları arttırılmalıdır.
 • Konutlara deprem sigortası yaptırılmalıdır.
 • Bu önlemlerin yanı sıra, yapısal olamayan, yani binadan değil de eşyalardan kaynaklanacak hasarlardan korunmak için günlük kullandığımız eşyalarımızın ev içerisine yerleştirilmesine de dikkat etmeliyiz.

Yaşadığınız yer geçmişte doğal nedenlerden kaynaklı göç yaşamış mıdır? Yazınız.

 • Cevap:  Bir zamanlar burada çok büyük sel ve heyelan olmuş. Ondan sonra da insanlar tamamen göç edip başka bir köy kurmuşlar.

Doğal afetlerden kaynaklanan göçlerden hangisinin ülkemizde yaşanma ihtimali daha azdır? Yazınız.

 • Cevap: Tsunami ve volkanik patlamalardan kaynaklanacak göçlerin ülkemizde yaşanma ihtimali çok azdır. Çünkü aktif yanardağımız yoktur ayrıca da okyanus kenarında değiliz tsunami de görülme ihtimali çok düşüktür. 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı 

Suriyeli göçmenlerin ülkemizdeki yaşama daha kolay uyum sağlamaları ve daha iyi koşullarda yaşam sürmeleri için neler yapılmalıdır? Tartışınız.

 • Cevap: Ülkemizdeki 3 milyon Suriyeliden, özellikle kamplar dışında kalanlar, kentlerde ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlar yaşamakta, yaşanan bu sorunlara bağlı olarak kabul ve uyum sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden okul, iş, dil eğitimi ve barınma gibi ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Ünite Ülkemizde Nüfus Sayfa 105, 106, 107, 108, 109, 110 Neden Göç Ediyoruz? Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir