6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 74

6. Sınıf Türkçe ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Türkçe ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Aziz Sancar Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Tema Bilim ve Teknoloji Sayfa 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83 Aziz Sancar Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

AZİZ SANCAR

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 74 Cevabı

1. Önemli buluşlar yapmış Türk-İslam bilginleri hakkında yaptığınız araştırma sonucu elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap:
 • Cabir bin Hayyanİslam’daki ilk mucitler arasında yer alır. Simyacılığın babası olarak bilinir. Altının eritilmesinde kullanılan Kral Suyu’nu bulmuştur. Tıp, astronomi, fizik, kimya, coğrafya gibi alanlarda önemli eserleri bulunmaktadır.

  Kindi

  Frekans analizini bulan Arap bilim adamıdır. Felsefeden matematiğe, fizikten kimyaya, psikolojiden tıpa ve müzikten astronomiye kadar pek çok eseri vardır.

  Birûni

  Dünyanın çapı ve çevresini ölçmeye yarayacak formülleri bulmuştur. Yaşadığı çağın en büyük matematikçisi ve geometricisidir. Bunun yanı sıra diğer fen ilimlerinde de önemli eserleri mevcuttur.

  Dinaveri

  İranlı Müslüman bilim insanıdır. Bilimin hemen her kolu ile ilgilenmiştir. Botanik (bitkiler) konusunda uzmandır. Yazdığı eserler yüzyıllar boyunca kaynak olarak gösterilmiştir. Pek çok bitkinin isim babasıdır.

  Hârizmî

  Irak doğumlu olan Harizmi sıfır (0) rakamını ve “x” bilinmeyeni kullanan ilk bilim adamı olarak tanınmaktadır. Matematik ve özellikle algoritma konusunda alimdir.

  Nasîrüddin Tûsî

  İranlı Müslüman bilim adamı Nasiruddin Tusi; fizik, matematik ve astronomi alanında eserler vermiştir. Kendi adı ile anılan “Tusi çifti”ni ve “günmerkezlilik” buluşları arasındadır.

  El-Cezeri

  Şırnak doğumludur ve Kürt olduğu kabul edilir. Fizik, matematik ve sibernetik alanında çalışmalar yapmıştır. İlk robotu yapan ve çalıştıran kişi olarak tarihe geçmiştir.

  İbn-i Heysem

  Arap fizikçi, matematikçi ve filozoftur. Gözün kısımlarını adlandırmış, göz ışın kuramını bulmuştur. Adıyla anılan “İbn-i Heysem’in Işık Kuramı” vardır.

  Battani

  Şanlıurfa Harran doğumlu Müslüman bilim adamıdır. Güneş yılını ölçen ilk kişidir. Sin x = a cos x eşitliğini bulmuştur.

  Ömer Hayyam

  İranlı şâir, matematikçi, yazar, filozof ve astronomdur. Celali Takvimi’ni oluşturmuştur. Pascal üçgenini asıl bulan kişi Ömer Hayyam’dır.

  Ebu’l-Vefâ el-Bûzcânî

  İranlı Müslüman matematikçi ve astronomi uzmanıdır. Pek çok ölçüm kendisinin buluşları ile yapılabilmiştir.

  İbn Nefis

  Kılcal damarları keşfetmiştir. Tıp başta olmak üzere bilimin hemen her alanı ile ilgilenmiştir.

2. Son zamanlarda bilim alanındaki gelişmelerden dikkatinizi çeken birini arkadaşlarınıza anlatınız.

 • Cevap:
 • En çok dikkatimi çeken olay Elon Musk isminde bir iş adamına ait olan uzay araştırma şirketinin roket fırlatma deneyimi oldu. Bu sene içinde bir rokete Elon Musk’ın otomobili yerleştirildi. Bu roket uzaya fırlatıldı. Roketten ayrılan otomobil atmosfere bırakıldı ve şu anda uzay boşluğunda dolaşmaya devam ediyor. Ayrıca ana roketin yanındaki iki yan roketin de yeniden yeryüzüne dönmesi sağlandı. Böylece bu roketlerin tekrar kullanılması mümkün olacak. Normalde zor olan bu durumun denenmesi için yapılan fırlatma benim oldukça ilgimi çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir