8. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 91

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 91 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 91 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. Bir insanda bulunması gereken ahlaki özellikler nelerdir? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap:  Bir insanda bulunması gereken bazı ahlaki özellikler vardır. Bu özellikler, insanın çevresiyle daha iyi ilişkiler kurmasını sağlamaktadır. Bunlar;Güvenilir olmak
  Emanete sahip çıkmak
  Dürüst olmak
  Yalan söylememek
  Sır saklayabilmek
  Vefakar olmak
  Mütevazı olmak
  Laf taşımamak

2. Sıdk, emanet, istişare kavramlarını sözlükten araştırarak defterinize yazınız.

Cevap:

 • Sıdk: “Doğruluk, doğru sözlülük, samimi davranış, içtenlik.” demektir. Sıdk, peygamberlerin doğru sözlü olmalarını ifade eder.
 • Emanet: Peygamberlerin özelliklerinden biri olan emanet, güvenilir olmak anlamına gelir.
 • İstişare: “İnsanlarla görüş alışverişinde bulunma, danışma, danışmak işi.” demektir.

3. Kalem suresinin 4. ve Ahzab suresinin 21. ayetinin meallerini Kur’an-ı Ke- rim’den bularak defterinize yazınız.

 • Cevap Ahlâk, “İnsanın bir amaca yönelik olarak kendi arzusu ile iyi davranışlarda bulunup kötülüklerden uzak olmasıdır.”
 • Aşağıda yer alan ayetler Efendimizin ahlakı hakkında bilgiler vermektedir.
 • Rabbimiz, Kalem Suresi 4. ayetinde şöyle buyurmaktadır; “Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin.”
 • Ahzab Suresi 21. ayetinde ise şöyle buyrulmaktadır; “Andolsun, Allah’ın Resûlünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.”

4. Başarılı olmak ile kararlı olmak arasında nasıl bir ilişki vardır? Fikirlerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap:İnsanların hayatlarında bazı şeylerin sonunu getirip gerçekleştirmeleri için bazı değerlere ve yeteneklere sahip olmaları gerekir. Başarılı olmak ile kararlı olmak arasında da önemli bir ilişki vardır. Başarılı olmak ile kararlı olmak arasındaki ilişki, insanların hedeflerine doğru azimle vazgeçmeden ilerlemesi, beraberinde başarıyı yani istenilen neticeyi de getirmektedir

 

7 yorum yazılmış “8. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 91”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir