8. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 69

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru1. İslam dininde aklın önemiyle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:  İslam, dini barış ve huzur dinidir. İslam dini, insanların adil bir düzen içinde yaşaması için ortaya bir düzen koyar. Akıl, nesil, din, can, mal emniyetinin sağlanması İslam’ın korunmasını ortaya koyduğu değerlerdir.İslam dininde akıl her şeyden önce gelir. İslam dininde sorumluluk sahibi olmak için akıl sahibi olmak gerekir. İslam dininde akıl olmadan dini yaşamak mümkün değildir.

2. Dinin birey ve toplum üzerindeki etkileri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:  Din, insanın hayattaki amacını insana aşılar. Din bu bakımdan birey ve toplum üzerinde etkiler oluşturur. Vicdan, hukuk ve hayatın amacı gibi konularda yol gösterdiği için hayatın temelini oluşturur.Dinin birey ve toplum üzerindeki etkileri, bireylerin yaratıcıya bağlı ibadetlerini yerine getiren insanlar olmasıyla toplumun da adalet ve barış düzeninin oluşturulması etkisi söz konusudur.

3. Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla din göndermesinin amacı sizce nedir?

  • Cevap:  Allah, insanlar arasından elçiler seçerek onları peygamberlik katına yükseltmiştir. Allah’ın (c.c.), insanlar arasından peygamber seçmesinin ve din göndermesinin belli nedenleri vardır.Peygamberlerin insanlar arasından seçilmesi, insanların bu dünyada dini yaşama yetisine sahip olmalarını göstermek içindir. Böylece insan olan peygamberler dini yaşadıklarına göre insanlar da yaşayabilir durumu ortaya çıkar.

4. Yûsuf suresinin mealini okuyunuz.

  • Cevap:  Yusuf Peygamber ,Yakup Peygamberi  oğullarındandı..Yusuf küçüklüğünde bir rüya gördü.Bu rüyasında 11 yıldız ,Güneş ve Ay’ın kendisine secde ettiğini görmüştü .Bu bir peygamberliğe işaretti.Bunu duyan abileri onu kıskandı. Bir gün kardeşleri Yusuf’u gezmeye diye kandırarak  öldürmek için götürdüler. Fakat yine kardeş olduğundan ötürü böyle bir cesaret bulamadılar .O yüzden gömleğini alıp onu bir kuyuya bıraktılar. Gömleğini de kana bulayıp babaları Yakup Peygambere getirdiler. Bu sırada Yusuf’u ,Mısır’a giden bir kervan buldu ve onu kurtarıp Mısır’a götürdüler. Burda Yusuf’u köle olarak  Mısır Azizine sattılar.

    Yakup Peygamber yıllarca Yusuf için göz yaşı dökmüş ve kör olmuştur. Yusuf ise zekası ve yetenekleri ile Mısır Azizinin gözüne girmeyi başarmıştı.  Yıllar yılları kovaladı. Yusuf büyüdü ve serpildi. Mısır Azizinin eşi Züleyha ,Yusuf’a aşık olmaya başladı.
    ((  Allah :  Yeryüzünde güzelliğin yarısını Yusuf’a  diğer yarısını diğer insanlara verdik. der. Yusuf o kadar  yakışıklıdır. ))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir