8. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru1. Kur’an-ı Kerim niçin gönderilmiştir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapKur’an, Allah (c.c.) tarafından Hz. Muhammed (s.a.v.)e Cebrail (a.s.) aracılığıyla (vahiy yoluyla) yaklaşık 23 yılda indirilmiş ilâhî kitaptır. Kuran’ı Kerim, dosdoğru yolu göstermek için, Allah’ı (c.c.) tanımamız içi, kendisiyle hükmedilmesi için, Allah’ın azabına karşı uyarmak için ve nasihat almamız için gönderilmiştir.

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sünnetlerinden hangilerini biliyorsunuz? Sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap Sünnetin sözlük anlamı, “yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun” demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir.Peygamberimizin sünnetlerinden şunları biliyorum;

  Misvak kullanmak
  Camiye sağ ayağa girmek
  Abdestten sonra dua etmek
  Suyu üç yudumda içmek
  Yemeği sağ elle yemek
  Hediyeleşmek
  Tuvalete sol ayakla girmek

3. “Kıssa nedir?” sorusunu çevrenizdekilere sorup cevapları not ediniz.

 • CevapKelime olarak, olay, hikaye, haber anlamlarına gelir. Dini terim olarak, geçmişte yaşamış peygamber ve kavimlerin ders verici hikayelerine denir. Kıssa kısaca hikaye anlamına gelir. Kur’an kıssaları dediğimizde, geçmiş peygamber ve kavimlerle ile ilgili Kur’an’da anlatılan ibret verici hikayeler anlatılmak istenir. Kur’an’da kıssaların anlatılış amacı, insanlara güzel huy ve davranış kazandırmak, doğru yolu göstererek insanların ders almasını sağlamaktır.

4. İsra suresinin, 9. ve Neml suresi, 2. ayetinin meallerini bularak defterinize yazınız.

 • Cevap Rabbimiz İsra Suresi 9. ayetinde şöyle buyurmaktadır; “Kuşkusuz bu Kur’an en doğru olana iletir; dünya ve âhiret için yararlı işler yapan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler.”
 • Neml Suresi 2-3. ayetlerinde  ise Rabbimiz, “Namazı kılan, zekâtı veren ve ahirete de kesin olarak iman eden müminler için bir hidayet rehberi ve bir müjdedir.” buyurmaktadır.

5. Kur’an-ı Kerim mealinin sonunda yer alan konu indeksine bakarak hangi başlıkların yer aldığını inceleyiniz.

 • Cevap:  Bir kitabın veya derginin kişi, konu, yer adı vb. bakımından içindekileri yer numarasıyla belirten ve eserin arkasında yer alan alfabetik listeye indeks adı verilir. Kuran’ın indeksinde şunlar yer alır;Allah
  Allah’ın sıfatları
  Dinler, İnançlar
  İlim, akıl, tefekkür, ibret
  Peygamberler
  Melekler
  Ölüm ve sonrası
  Savaş ve cihad

 

Bir Yorum yazılmış “8. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir