7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 54

7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 1. Bölüm Kütle ve Ağırlık İlişkisi Cevapları

7. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Aydın Yayıncılık 3. Ünite Kuvvet ve Enerji Sayfa 51, 52, 53, 54, 55,  1. Bölüm Kütle ve Ağırlık İlişkisi Etkinlik Soruları ve Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı

Yukarıdaki olayların gerçekleşmesine sebep olan kuvvet nedir? Bu kuvvetin yönü nereye doğrudur? Gelin, bunu birlikte keşfedelim.

  • Cevabı: Dünya’nın, bize ve tüm varlıklara uyguladığı bu kuvvete yer çekimi kuvveti denir. Yerkürenin çekimi tek yönlü değildir. Karşılıklı kütleler arasında bir çekim kuvveti vardır. Bu kuvvete kütle çekim kuvveti denir.

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

Ağırlığı Nasıl Ölçeriz?
• Kalemlik, defter ve makası dinamometreye teker teker dikkatlice asalım.

• Dinamometrede okunan değerleri, aşağıdaki çizelgeye kaydedelim.

Dinamometrede okunan değer (N)

Kalemlik:
Defter:
Makas:

  • Cevabı: Bu etkinliği elinizdeki kalemlik ve defter ve makasın ağırlığına göre yazmalısınız.

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Cisimlerin ağırlıklarının farklı olmasının sebebi nedir?

  • Cevap: Bunun nedeni ise cismin yerden uzaklaştıkça maruz kaldığı çekim kuvvetinin azalmasıdır. Gezegenlerdeki çekim kuvveti gezegenin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Örneğin dünya aydan çok daha büyük bir gezegen olduğu için aydan 6 kat daha fazla çekim kuvveti uygulamaktadır

 Cisimlerin ağırlıklarını hangi birimle ifade ederiz?

  • Cevap:  Kütleye etki eden yerçekimi kuvvetine ağırlık denir. G ile gösterilir. Ağırlık bir kuvvet olduğu için dinamometre ile ölçülür ve birimi Newton (N)’dur.

 Ağırlık ve kütle arasında nasıl bir ilişki vardır?

  • Cevap:  Değişmeyen madde miktarına kütle denir. m ile gösterilir. Bir cismin kütlesini eşit kollu terazi ile ölçeriz. Birimi kilogram (kg) ya da gram (g)’dır.Kütleye etki eden yerçekimi kuvvetine ağırlık denir. G ile gösterilir. Ağırlık bir kuvvet olduğu için dinamometre ile ölçülür ve birimi Newton (N)’dur.

 

Bir Yorum yazılmış “7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 54”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir