7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 146

7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 3. Bölüm Işığın Kırılması ve Mercekler Cevapları

7. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Aydın Yayıncılık 5. Ünite Işığın Madde ile Etkileşimi Sayfa 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148  3. Bölüm Işığın Kırılması ve Mercekle Etkinlik Soruları ve Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı

Işık alan bir havuz temizlenirken temizlik yapan görevlilerin ellerindeki çubuklar Emre’nin dikkatini çeker. Çubuk, suyun içine girince kırılmakta, dışarda ise dümdüz görünmektedir. Emre, temizlik yapan görevlileri daha dikkatli izlediğinde gözlerine inanamaz. Aslında çubuk kırılma özelliğine sahip değildir. Suyun içinde de dışında da düzdür.
Suyun içine giren çubuğun kırılmış gibi görünmesinin sebebi ne olabilir?

  • Cevabı: Suyun içine giren çubuğun kırılmış gibi görünmesinin sebebi, ışığın kırılmasıdır. Işık ışınları saydam bir ortamdan başka bir saydam ortama geçerken ışınların bir kısmı yansıyarak geldiği ortama dönerken, bir kısmı da ikinci ortama, doğrultusu ve hızı değişerek geçer. Işığın ikinci ortama geçerken doğrultu değiştirmesine ışığın kırılması denir.

Işığın Kırılması

Işık, boşlukta doğrusal bir yol boyunca saniyede 300 milyon metre hızla ilerleyen bir enerji türüdür. Bir ışık demeti, bir cisimle karşılaştığında ışınların bir bölümü yansıyabilir, bir bölümü soğurulabilir, bir kısmı da cismin içinden geçebilir.

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı

Mercekler

Miyop ve hipermetrop göz kusurlarının tedavisinde kalın kenarlı mercek ve ince kenarlı mercek kullanılır.

Işınları kırarak toplamak ya da dağıtmak amacıyla üretilen, ışığı kırıcı özelliğe sahip, en az bir yüzü küresel olan saydam cisimlere mercek adı verilir.

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 146 Cevabı

Merceklerin Kullanım Alanları

Gözümüzün yapısında, ince kenarlı mercek özelliğinde olan göz merceği bulunur. Göz merceğindeki yapısal bozukluklar göz kusurlarına sebep olur.

  • Cevabı: 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir