6. Sınıf Türkçe Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 67

6. Sınıf Türkçe ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Türkçe ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları Sayfa 67 Cevabı

  • Cevap:

Gelişme bölümünde yazacaklarım: Milli mücadele dönemi kahramanları

Sonuç bölümünde yazacaklarım: Ana fikir

9. ETKİNLİK 

Yazdığınız metni düzenleyiniz. Yazınızı düzenlerken öncelikle yazınızda anlam bütünlüğünü bozan ifadeler varsa düzeltiniz. Sonra yazınızı yazım ve noktalama kurallarına uygunluk bakımından kontrol ediniz. Bunları yaptıktan sonra yazınızı sosyal medyada paylaşınız. Yazınızın çıktısını alıp sınıf ya da okul panosuna asınız.

  • CevapMİLLİ MÜCADELE VE KAHRAMANLIK

Milli mücadele, bir diğer adıyla Kurtuluş Savaşı ülkemizin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesidir. 1919 yılında Osmanlı Devleti’nin de içerisinde bulunduğu İttifak Devletleri 1. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrıldı. Bunun üzerine İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti topraklarını işgal etmeye başladı. Bu duruma tepki gösteren Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde toplanarak Kurtuluş Savaşı’na giriştiler. İşte ülkemizin kurtuluşu bu milli mücadelemiz sayesinde gerçekleşmiştir.

Bu mücadelenin kazanılmasında gencinden yaşlısına, kadınından çocuğunu tüm Türk halkının payı vardır. Hepsi birer kahramandır. Öyle ki yokluk içinde bu mücadeleyi sürdürmüşler, büyük bir cesaret ve fedakarlık örneği göstererek, canlarını hiç düşünmeden vatan için vermişlerdir.

Sütçü İmam düşmana ilk kurşunu sıkarak mücadelemizi başlatmıştır. Yörük Ali Efe akıllıca ve cesaret ile davranıldığında düşmanın kolayca alt edebileceğini herkese gösterip, halka ümit vermiştir. Tayyar Rahime, Gördesli Makbule ve daha nice kadınımız savaşın sadece erkeklerin savaşı olmadığını, herkesin bu mücadelede yer alması gerektiğini ispatlamıştır. Çocuklarımızdan Çuhadar Ali, Bombacı Ahmet, Şekerci Ökkeş… Vatanı sevmenin yaşı yoktur deyip ufacık yürekleri ile tüm dünyaya meydan okumuşlardır.

İşte bugün Türkiye Cumhuriyeti, yani geleceğimiz, bu kahramanların canları ile inşa edilmiştir. Marya Monnes “Kahramanı olmayan bir milletin geleceği de olamaz.” demiş. Türk milletinin kahramanları ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti, bu sözün ispatıdır.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Büyüklerinizden özellikle dede ve ninelerinizden çocuklukları hakkında bilgiler edininiz. Büyüklerinize çocukluklarında eğlenmek için neler yaptıklarını, uçurtma uçurup uçurmadıklarını sorunuz. Onların verdiği cevapları not ediniz.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 2. Milli Mücadele ve Atatürk Sayfa 64, 65, 66, 67 Baba Dinleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

3 yorum yazılmış “6. Sınıf Türkçe Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 67”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir