6. Sınıf Türkçe Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 268

6. Sınıf Türkçe ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Türkçe ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Eksen Yayıncılık 8. Tema Bilim ve Teknoloji 268, 269 8. Tema Bilim ve Teknoloji Tema Sonu Değerlendirme Çalışmaları Soruları ve Cevapları

8. Tema Bilim ve Teknoloji Tema Sonu Değerlendirme Cevapları

TEMA SONU DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Eksen Yayıncılık Sayfa 268 Cevabı

MATEMATİKLE UÇURAN ASTRONOT: ALİ KUŞÇU

Yaşadığımız yüzyılda insanlık uzaya gidiyor ve bilinmeyen gezegenlerin sırlarını çözmeye çalışıyorsa bunda hiç şüphesiz Ali Kuşçu’nun yaptığı çalışmaların büyük etkisi vardır. Astronomi ve matematik bilgini olan Ali Kuşçu, soy ismini babasının mesleği dolayısıyla edinmiştir. Maveraün- nehir hükümdarı ve ünlü astronomi bilgini Uluğ Bey’in doğancıbaşısı olan babası, her ava gidişlerinde Uluğ Bey’in doğanını taşırdı. Bu yüzden “kuşçu” lakabıyla anılmaya başlandı.
1400 yılında Semerkant’ta doğan Ali Kuşçu, Semerkant Medresesinde eğitim gördü. Zamanın âlimi Bursalı Kadızade Rumi’den ve bizzat Hükümdar Uluğ Bey’den özel dersler aldı. Hükümdarla iyi bir arkadaş da olan Kuşçu, dersin dışında onunla birlikte ava gitmeye ve sürekli onun sarayında bulunmaya başladı. Ancak Ali Kuşçu’nun niyeti bilimsel alanda ilerlemekti. Bir süre sonra hükümdardan gizli İran’a gitti. İran’ın Kirman şehri o zamanlar bir ilim merkezi idi ve Ali Kuşçu burada öğrenimini tamamlayıp tekrar Semerkant’a dönüş yaptı.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Eksen Yayıncılık Sayfa 269 Cevabı

1. “Matematikle Uçuran Astronot: Ali Kuşçu” adlı metinde anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz, ardından sözlükten öğreniniz ve her kelimeyle defterlerinize birer cümle yazınız.

 • Cevap:
 • doğan: Yırtıcı bir kuş türü
 • cümlem: Doğan havada çok güzel süzülüyordu.
 • astronomi: Göksel olayları ve cisimleri inceleyen bilim alanı.
 • cümlem: Astronomi olayları her zaman ilgimi çekmiştir.

2. “Matematikle Uçuran Astronot: Ali Kuşçu” adlı metnin konusunu ve hangi amaçla yazıldığını aşağıya yazınız.

 • CevapÜnlü matematikçi Ali Kuşçu hakkında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

3. “Matematikle Uçuran Astronot: Ali Kuşçu” adlı metnin başlığıyla içeriğinin uyumlu olduğunu düşünüyor musunuz? Siz metin için hangi başlığı kullanırdınız? Aşağıya yazınız.

 • CevapEvet uyumludur çünkü anlatılan Ali Kuşçu’nun hikayesidir.

4. “Ali Kuşçu, bence hâlâ yaşamaktadır.” diyen biri niçin böyle düşünüyor olabilir? Metinden hareketle sözlü olarak açıklayınız.

 • Cevap: Çünkü onun çalışmaları ve araştırmaları onun adına yapılan anma günleri ve anıtlar aracılığı ile adı sonsuza de yaşatılmaya devam edilecektir.

5. “Bir konuşma sırasında jest ve mimikler kullanmak çok önemlidir.” diyen birinin bu düşüncesine katılıyor musunuz? Sözlü olarak açıklayınız.

 • Cevap: Evet katılıyorum karşımızdakini etkilemek istiyorsak konuyu jest ve mimiklerimizi kullanarak anlatmalıyız.

6. Bir metinde, atasözü, deyim ve özdeyişler kullanmanın metni zenginleştireceğini düşünüyor musunuz? Sözlü olarak açıklayınız.

 • CevapZenginleştirir, çünkü metni anlam bakımından daha derin daha anlamlı kılar. Örnek ve okurun hayal gücünün artması bakımından da önemlidir.

7. Aşağıdaki bilgilerden doğru olanların karşısındaki boşluğa “D”, yanlış olanların karşısındaki boşluğa ise “Y” yazınız.

 • Cevap:

1. Blogların en önemli amacı paylaşmaktır. D
2. Blog yazılarına yorum eklenebilir. Bu, yazar ve okuyucuyu arasında bir bağ kurulmasını sağlar. D

8. Aşağıdaki boşlukları uygun, doğru kelime ya da ifadelerle doldurunuz.

 • Cevap:

1. …………..GÜNLÜK..…………………, insanların öğrendiklerini, bildiklerini, herhangi bir konuyla ilgili düşüncelerini, günlük hayatta yaşadıklarını yazdıkları;………BLOG…..……………………. paylaştıkları web tabanlı, yani yalnızca ağ bağlantısı üzerinden erişilebilen, İnternet tarayıcısı yardımıyla çalıştırılabilen bir platformdur. 

Bir Yorum yazılmış “6. Sınıf Türkçe Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 268”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir