6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19

6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Biz ve Değerlerimiz Sayfa 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 Bizi Biz Yapanlar Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bizi Biz Yapanlar Metni Cevapları (6. Sınıf Sosyal Bilgiler)

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı 

1. Millî takımlarımızın galibiyetlerinde millet olarak duyduğumuz ortak sevinci, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Söyleyiniz.

  • Cevap:  Milli takım bizleri temsil eden bir takımdır. Üzerinde ay yıldızlı formayı taşımaktadır. Bu da bizlerin hepimizin o bayrak altında tek yürek olmamız demektir. Bundan dolayı o forma için mücadele eden ve o mücadelede zaferler kazanan herkes izleyici olarak bizler de aynı gururu ve sevinci paylaşırız. Bu millet ve vatan sevgimizin ortak olmasında kaynaklanır.

2. Gelenek ve göreneklerimizden bildiklerinizi söyleyiniz.

  • Cevap: Kılık kıyafetlerimiz, yemek kültürümüz, türkülerimiz, kız isteme geleneğimiz, düğün adetlerimiz, çocuklarımızın oynadıkları oyunlar gibi tüm kültürel öğeler gelenek ve göreneklerimizdir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 19 Cevabı

Komşuluk ilişkilerinin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkıları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  • CevapKomşuluk insanların sosyalleşmeleri için gerekli olan ilişki ağının başında gelir. İnsanlar zor zamanlarda da iyi zamanlarda da her zaman komşularıyla sosyalleşirler. Mesela evde yemek yapıyorsunuz bir baktınız tuzunuz birmiş hemen napıyorsunuz komşunun kapısını çalıyorsunuz ve tuz istiyorsunuz. Eğer komşularla ilişkiniz iyi olur ise toplum içinde de barış ve huzur ve paylaşım da artmış olur.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı 

Türkçenin önemine dair afişler yan tarafta verilmiştir. Afişleri inceleyip düşüncelerinizi söyleyiniz.

  • CevapBir toplumu toplum yapan en önemli ortak miraslardan biri dildir. Dil eğer korunur ve gerekli öneme her zaman sahip olursa o toplum da bir arada kalır. Bu da toplumun içinde ayrılıkları önler, birleştirici bir görev üstlenmiş olur. Bu afişlerde verilen duygu olarak Dilimiz Türkçe’nin korunması ve Türkçe’ye gerekli önemin verilmesi diyebiliriz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı 

Aşağıdaki afişleri inceleyerek Türkçenin toplumsal birlik oluşturmadaki rolü üzerine bir kompozisyon yazınız.

  • Cevap

TÜRKÇENİN BİRLEŞTİRİCİ ETKİSİ

Dilimiz bizi biz yapan en değerli hazinemizdir. Acaba dilimize hak ettiği saygıyı veriyor muyuz? Bence ne yazık ki hayır vermiyoruz. Yabancı dillerin günümüzde dilimize nasıl yapışıp kaldığını görmemek mümkün mü? Dili bozulan bir milletin sömürülmesi de esir alınması da kolaylaşır. O yüzden düşmanlar topla tüfek yerine milletleri dilleri üzerinden tutsak etmeye çalışmaktadır.Bize düşen dilimize gereken değeri vermek ve dilimizi dışarıdan gelecek her türlü saldırıdan etkiden arındırmak korumaktır.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı 

Çanakkale Şehitliği’nde yurdumuzun her tarafından şehitlerimizin bulunmasını, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl yorumlarsınız? Söyleyiniz.

  • CevapÇünkü bu vatan hepimizin. En Doğusundan en Batısına bu topraklarda yaşayan herkesin her ferdin bu bayrağa bu vatana bir vefa borcu vardır. Bu topluma karşı olan sorumluluklarımızı yerin getirmemiz gerekir. Bir savaş veya ülkemize karşı yapılacak saldırıda herkes birlik içinde vatan savunmasında olmalıdır. Çünkü bir olursak diri oluruz. 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı 

Gelenek ve göreneklerimizin önemli bir parçası olan düğünlerimizin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkısı hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

  • CevapToplumuzda yuva kurana herkes yardım eder. Mesela yuva kuran birisi düğün yaptığında düğün sırasında gelin ve damadın akrabaları evi dizer, düğünde her iki tarafın tanıdıkları takı veya para takarak genç çifte yardımcı olurlar. Böylece toplumun en küçük parçası olan aile kurulurken yardımcı olunmuş olur. Düğünler hem eğlence hem de yardımlaşma törenleridir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 25 Cevabı 

“Bu evlerde yaşayan insan, aynı zamanda sokağı takip edebilir, neredeyse gelen geçen herkese selam verme imkânına sahiptir.” ifadesinden yola çıkarak böyle bir evin toplumsal birliktelikteki rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Tartışınız.

  • CevapBazı evler vardır. Sokağı gören, sokağın nabzını tutabilecek pencerelere balkonlara sahip evler. Bu evlerde yaşayanlar gündelik hayatın her türlü akışını takip edebilirler. Gelen geçen insanlarla diyalog kurar, oradan geçecek her türlü satıcıdan istediği her şeyi alabilirdi. Bu yüzden sokağı takip etmek için bu evlerden birine sahip olmayı herkes ister.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı

  • Cevap:

1 Kültür öğelerinin nesilden nesile aktarılmasını sağlar. ()
2 Düğün merasimlerimiz dost ve akrabaların bir araya toplanmasını sağlar. ()
3 Türk milleti asırlar boyunca üç kıtada güçlü devletler kurmuş bir millettir. ()
4 Zekât, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlar. ()
5 Kültürümüze uygun olarak oluşturulan geleneksel Türk konutlarımız hâlâ ayaktadır. ()
6 Çanakkale Zaferi’nde milletçe destan yazdık. ()
7 Ramazan ve Kurban Bayramlarının kutlanması, millî birlik ve beraberliğimiz için önemli günlerdendir. ()
8 Kültürel yapıya göre oluşturulan şehirler toplumsal birlikteliğin sağlanmasında önemlidir. ()
9 Birliğimizi ve dirliğimizi sağlayan önemli iletişim aracıdır. ()
10 Yiyecek, giyecek, el sanatları, spor müsabakaları vb. bizi bir araya getirip ortak duygularda buluşmamızı sağlar. ()

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Biz ve Değerlerimiz Sayfa 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 Bizi Biz Yapanlar Etkinlik Soruları ve Cevapları

8 yorum yazılmış “6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19”

  1. Özürdilerim 19 sayfa aslında 18 sayfada yazıyormuş aslında mallar dediğim için Özürdilerim ve küfür etiğim için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir