6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 136

6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Hayatımızdaki Sosyal Bilimler Metni Cevapları (6. Sınıf Sosyal Bilgiler)

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 136 Cevabı 

Arkadaşınız Berra’nın yaşadıklarından yola çıkarak sosyal bilimlerin hayatımıza etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 • Cevap: Toplum olaylarını, insanın sosyal ve kültürel faaliyetlerini inceleyen bilimlerin ortak adına sosyal bilimler denir. Bu bilimlerin ortak özelliği insan davranışlarını çeşitli yönleriyle ele almalarıdır. Berra günlük hayatta yaşadığı bir sorunu çözerken daha önce sosyal bilimlerden öğrendiği bilgileri kullanmış ve haksızlığı ortadan kaldırmayı bilmiştir. Sosyal bilimler bize dış dünyada büyük kolaylık ve bilgi birikimi sağlar.

Yukarıdaki şemada gösterilen sosyal bilimlerden hangilerini biliyorsunuz? Çalışma alanları hakkında bildiklerinizi söyleyiniz.

 • Cevap: Neredeyse hepsini biliyorum. Sosyoloji, toplum içindeki bireyi, grupları, kurumları, olayları ve aralarındaki ilişki ve etkileşimleri inceleyen bilimdir. Sosyoloji, içinde yaşadığımız toplumu yakından tanımamızı ve çevremizle iyi ilişkiler kurmamızı ve toplumsal gelişmeye katkı yapmamızı sağlar. Felsefe, varlığı ve bilgiyi bilimsel olarak araştırmaya yönelik soru sorma, sorgulama bilimidir. Başlıca felsefî sorulara örnek olarak “Bilim nedir?, Doğru nedir?, Güzel nedir?, Toplum nedir?, Devlet nedir?, Din nedir?” soruları verilebilir. Felsefe insanda, doğru düşünebilmeyi ve bir probleme birçok yönden bakabilmeyi öğretir. Tarih, geçmişte yaşanan olayları yer ve zaman göstererek inceleyen bilimdir. Tarih, bireylere yaşadığı toplumun geçmişini öğretip kendi milletini tanımasını sağlar.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı 

Sosyal bilimler hayatımızın her alanında vardır. Bir sosyal bilim olan coğrafyadan edindiğimiz bilgiler günlük hayatımızda bakın nasıl işimize yarıyor. Coğrafya sayesinde;
Küresel ısınma, hava kirliliği vb. küresel çevre sorunları hakkında fikir yürütebiliriz.
Sis, yağmur, kar, dolu vb. meteorolojik olaylarla karşılaştığımızda bu olayların nasıl oluştukları hakkında yorum yapabiliriz.
Yaşadığımız çevrede görülen erozyon, heyelan vb. doğal afetlere karşı alınacak tedbirler konusunda görüş belirtebiliriz.
Sebze ve meyve halinde gördüğümüz tarımsal ürünlerin hangi ilimizde ve bölgemizde daha çok üretildiğini söyleyebiliriz.
Bir turiste yaşadığımız ildeki doğal güzellikler ve tarihî eserler hakkında bilgi verebiliriz.
Yaşadığımız ilin nüfus özellikleri hakkında görüş belirtebiliriz.
Bu bilgilerden yola çıkarak sosyal bilimlerin hayatımızdaki yerine sizler hangi örnekleri verebilirsiniz? Söyleyiniz.

 • Cevap: Örneğin insanlarla nasıl iletişim kuracağımızı edebiyat ve dil bilimi sayesinde, toplumu tanımak için de sosyoloji bilimi, insanların neden bazı davranışları sergilediklerini öğrenmek için de psikoloji sayesinde bir çok bilgi edinebiliriz. 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 139 Cevabı

Sınıfınızda beşer kişilik gruplar oluşturunuz. Aşağıda verilen sosyal bilim dallarından birini seçiniz ve yapılacak olan çalışmayı öğretmeninizin rehberliğinde grupça gerçekleştiriniz.

 • CevapTarihçiyim: Tarihî bir yapının geçmişinin araştırılması 

SÜLEYMANİYE CAMİ:

 Türk kültürü için büyük öneme sahip olan yapılardan bir tanesi ise Süleymaniye Camii’dir. Yapı sade olduğu kadar da ihtişamlıdır ve Mimar Sinan eseridir.Fatih semtinde yer alan Süleymaniye Camii dini açıdan büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda Osmanlı döneminde yapılan eserlerin en önemlilerindendir. Cami Mısır Çarşısı’na ve Kapalı Çarşı’ya yakın mesafede bulunmaktadır. Süleymaniye Camii’nin inşaatı 1550 yılında başlamış, 1557 yılında sona ermiştir. Şehzade Mehmet’e adanan cami tüm devlet organlarının yoğun gayretiyle bitirilmiştir. Caminin yapılış emrini Kanuni Sultan Süleyman vermiştir. Süleymaniye Camii halk arasında ”sonsuza kadar yıkılmayacak cami” unvanıyla bilinmektedir. Bu unvan, yapının aşırı derecede sağlam olduğunu vurgulamaktadır. Öyle ki Mimar Sinan’ın zekâsı ve mimarlığının en güzel örneklerinden bir tanesidir. Yapı sadece dini misyonuyla değil, eğitim amacıyla da öne çıkmıştır. Döneminde külliye olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı

Ülkemizin başka hangi alanlarda teknolojik ürünler üretmesini istersiniz? Söyleyiniz.

 • Cevap: Ben özellikle eğitim ve doğayı koruma alanlarında ülkemizin teknoloji üretmesini isterdim. çünkü eğitim teknolojisi geliştikçe eğitimin kalitesi ve toplumumuzun medeniyet seviyesi de yükselecektir. 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Bilim ve Teknoloji Hayatımızda Sayfa 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142 Hayatımızdaki Sosyal Bilimler Etkinlik Soruları ve Cevapları

110 yorum yazılmış “6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 136”

  1. Ben 1 sayfa cevaplarını isterken 4 sayfanın cevabını verdi çok güzel bir site ☺️☺️☺️☺️😝😝😝😝😝🙃🙃🙃🙃🙃🙃🤭🤭🤭🤭🤭🤭🤫🤫🤫🤫🤫🤫🤫🤫

   1. E okAdar da olacak hersey dortdortluk olacak diye bir sey yok beyenmiyorsan girme girme kardesim

  1. sana bir tek sözüm var ;
   Teknolojinin olumsuz yönü yoktur
   Teknolojiyi olumsuzlaştıran biz insanlarız tamam mı

 1. Sayfayı cekmekerine gerek yok sayfadan çıkmadan interneti kapartin o zaman cevapları yazabilirsiniz.(TELEFONDAN)😊😊😊😊

 2. Oh kurtuldum sosyal hocasından beni kurtardınız size çok teşekkür ederim diğerleri için de şunu solicem hiç kötü değil asıl kötü olan sizsiniz vede bunda emek var lütfen emeğe saygı sizin emeğiniz boşa gitse üzülürdünüz tabi siz emek vermiyorsunuz emek verenlere 👏👏👏🖐numara👐yıldız👌👍👍👌👌👍👍👌👏👏👏harika süper olmuş yeniden tşk

 3. Çok. Guzel birsey ama. Kimseye tavsiye etmem çünkü. Kendi emegimizle yapmamiz daha iyi. Ama ne yapalim bulamayinca mecburuz ama yine de teşekkürler

 4. Bence güzel değil çünkü yazım hatası yapılmış bu arada kalenderlerin kraliçesi madem küfürlerle bakmak istemiyorsun o zaman siteye girme (anladıysan)

  1. Adamlar bütün sınıfların bütün kitaplarının cevaplarını cıkarıyo bari onu söyleme

 5. bizim sosyal bilgiler hocamız çok iyi kıskananlar çatlasın ama deli gibi ödev veriyo bugune 13 sayfa odev verdi sabah sabah kalkıp ödev yapıyom

 6. Adam olun afettim tamam birdaha konuştuğunuzu göreyim hele bi göreyim gebertirim sizi nasıl dövdüğümü unuttunuz herhalde eren ve ağla birdaha konuşmuyo sunuz buna da cevap vermiyosunuz yoksa o günkü gibi döverim sizi

 7. ağla eren ve göt suratlılar arasın da geçen konuşma müthiş birbirlerini tanıyorlarmı da ayol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir