6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 97

6. Sınıf Din Kültürü ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Din Kültürü ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru: A. Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplandırınız.

 • Cevap:

Soru:1. Peygamberimize (s.a.v.) ilk vahiy nerede, ne zaman ve nasıl gelmiştir? Bilgi veriniz.

 • Cevap:  Peygamber Efendimize ilk vahiy Hira Mağarasında gelmiştir. Peygamber Efendimiz, 610 yılının Ramazan ayının Kadir Gecesinde Hira Mağarasında iken Cebrail isimli vahiy meleği gelerek ilk vahiyleri getirmiştir. Cebrail (a.s.) kendisine göründü ve ona “Oku!” diye hitap etti. Hz. Muhammed (s.a.v.) “Ben okuma bilmem.” dedi. Cebrail (a.s.) yine “Oku!” dedi. Hz. Muhammed (s.a.v.) yine “Ben okuma bilmem.” diye cevap verdi. Cebrail (a.s.) bir kez daha tekrarladı ve “Oku!” dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) “Ne okuyayım?” dedi. Vahiy meleği Cebrail (a.s.) alak suresinin ilk beş ayetini okumuştur

Soru:2. Hz. Muhammed (s.a.v.), İslam’a çağrısını yaygınlaştırmak için ne gibi girişimlerde ve çalışmalarda bulunmuştur? Açıklayınız.

 • CevapHz. Muhammed, İslam’a çağrısını yaygınlaştırmak için ilk önce yakın akrabalarını İslam’a davet etmiştir. Daha sonra Mekkelileri Safa Tepesinde toplayıp İslam dinine davet etti. Bunun yanında kapı kapı dolaşıp insanları İslam’a davet etti. Artan baskılara dayanılmayacak hale gelen Müslümanların bir kısmının Habeşistan’a hicretine izin verdi. 622 yılında Mekke’den Medine’ye hicret edip İslam’a çağrısını yaygınlaştırmaya çalıştı.

Soru:3. Müslümanları Mekke’den Medine’ye hicret etmeye zorlayan sebepler nelerdir? Söyleyiniz.

 • Cevap:  Bilindiği üzeri Peygamberimiz ve Müslümanlar, 622 yılında Mekke’den Medine’ye hicret etmişlerdir. Hicretin sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  – Mekkeli Müşriklerin Müslümanlara karşın zorbalıklarını artırmaları ve Müslümanların dinini Mekke’de hakkıyla yaşayamaz hale gelmesi,

  – Hz. Muhammed (SAV)’in İslâmiyet’i farklı yerlere yaymak istemesi.

Soru:4. Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’de sosyal barışı sağlamak için neler yapmıştır? Anlatınız.

 • Cevap:  Peygamberimiz Medine de toplumsal barışı sağlamak için yaptığı çalışmalar nelerdir? Kısaca Peygamberimiz Medine ye hicret ettikten sonra çeşitli sözleşmelerle Medine’de önceden var olan tatsızlıkları bitirmiştir. İlk olarak Medine Sözleşmesini yapmıştır. Sonra Ensar ve Muhacirleri kardeş ilan edip barış ortamı sağlamıştır.

Soru:5. Mescid-i Nebi’nin sosyal işlevi hakkında bilgi veriniz.

 • Cevap:  Efendimiz, hicretten sonra ilk olarak Mescid-i Nebi’yi inşa etmiştir. Mescid-i Nebi, İslam tarihi ve Müslümanlar adına önemli bir yere sahiptir. Müslümanlar sık sık Mescid-i Nebi’de bir araya geliyor; birbirlerinin sıkıntılarını, sorunlarını, sevinç ve mutluluklarını paylaşıyorlardı. Birbirleriyle konuşma, görüşme fırsatı buluyorlardı. Eğitim öğretim etkinliklerini mescitte ve onun bitişiğindeki suffe denilen bölümde yürütüyordu. Bunun yanında Müslümanlar sık sık Mescid-i Nebi’de bir araya geliyor; birbirlerinin sıkıntılarını, sorunlarını, sevinç ve mutluluklarını paylaşıyorlardı. Birbirleriyle konuşma, görüşme fırsatı buluyorlardı.

Soru:6. Veda Hutbesi’nde ne gibi evrensel mesajlar yer almaktadır? Belirtiniz.

 • CevapVeda Hutbesindeki evrensel mesajları şöyle sıralayabiliriz:
  1- Herkesin can, mal ve namusu tecavüzden korunmuştur.
  2- Kimsenin kimseye zarar vermeye hakkı yoktur.
  3- Kadınlar erkeklerin hayat arkadaşıdır. Onlara iyi muamele edilecektir. Onların da tıpkı erkekler gibi mal ve mülke tasarruf hakları vardır.
  4- İnsanlar, ırk ve renk farkı gözetilmeksizin birbirlerine eşittirler.
  5- Servetin bir elde birikmemesi için bütün varislere hisselerine isabet eden meşru hakları verilecektir.
  6- Zina ve aile hayatına zarar verebilecek her şey yasaktır.

B. Aşağıdaki çoktan seçmeli soruların doğru seçeneğini işaretleyiniz.

Soru:1. Aşağıdakilerden hangisi ilk dört Müslüman’dan biri değildir?
A) Hz. Ebu Bekir (r.a.) B) Hz. Ömer (r.a.)
C) Hz. Ali (r.a.) D) Zeyd b. Harise (r.a.)

 • Cevap:  B

Soru:2. Peygamberimizin (s.a.v.), Mescid-i Nebi’nin bitişiğine suffe denilen bir yer yaptırması, onun hangi özelliğini ifade eder?
A) Mescit yapımına önem verdiğini
B) Çalışmayı sevdiğini
C) İlme önem verdiğini
D) İnsanları cemaatle namaza teşvik ettiğini

 • CevapC

Soru:3. Aşağıdaki olaylar, oluş sırasına göre hangi seçenekte doğru verilmiştir?
I. Mekke’den Medine’ye hicret
II. İslam’a çağrının yaygınlaşması
III. Mekke’nin fethi
IV. Hudeybiye Antlaşması
A) IV, I, III, II B) II, I, IV, III C) I, III, II, IV D) III, II, I, IV

 • CevapB

Soru:4. Aşağıdakilerden hangisi Hicret’in sonuçlarından biri değildir?
A) Mekkeli müşriklerin bir daha Müslümanlara saldırma cesareti bulamamaları
B) Müslümanların dinlerini özgürce yaşayabilme imkânına kavuşmaları
C) Müslümanların Mekkeli müşriklerin baskı ve eziyetlerinden kurtulmaları
D) İslam’ın Medine’de hızla yayılmaya başlaması

 • CevapA

 

18 yorum yazılmış “6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 97”

 1. selam ben bir
  bilgisayar öğretmeniyim efendi buradan ödevleri sakın yapma yoksa disiplini yersin

 2. BEN BİR TÜRKÇE ÖĞRETMENİYİM BU SİTEYİ YAPANLARA SESLENİYORUM KAPATIN KENDİ ÜLKENİZE ZARAR VERİYORSUNUZ BU ÖĞRENCİLERİN KENDİ YAPMASI LAZIM

 3. Ben bir ingilizce öğretmeniyim bu siteyi yapanlara sesleniyorum kapatın çünkü öğrenciler ödevlerini kendileri yapmıyorlar internetten bakıyorlar bu öğrencilerin ödevlerini kendileri yapması gerekir

 4. Çocuklar eğer burdan yaptığınızı yakalarsam allah izin verirse disipline girersiniz

 5. LÜTFEN ÖDEVLERİ BURADAN YAPMAYIN ,YOKSA DİSİPLİN YERSİNİZ…. BU SİTELERİ YAPAN ARKADAŞLARA SESLENİYORUM KENDİ ÜLKENİZE ZARAR VERİYORSUNUZ .. BU DA ÇOK HOŞ BİR DURUM YARATMIYOR …LÜTFEN BU SİTEYİ KAPATIN….

 6. BEn sadece ilk soruyu unuttuğum için buradan baktım aklımda kalanı ise yazdım sadece aklımda kalması için baktım tüm ödevi buradan yapmadım arkadaşlar sizde buradan yapmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir