6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 83

6. Sınıf Din Kültürü ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Din Kültürü ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru: Allah Resulü (s.a.v.), insanları her fırsatta İslam dinine davet etmeye başlayınca Kureyş müşrikleri Ebu Talip’in yanına giderek: “Yeğeninin, putlarımıza ve atalarımıza dil uzatmasına daha fazla katlanamayız. Eğer onu bizimle uğraşmaktan vazgeçirmezsen iki taraftan birisi yok oluncaya kadar onunla ve seninle çarpışırız.” dediler.
Her zaman saygı gördüğü kavminden bu sözleri işitmek Ebu Talip’e ağır geldi. Yeğenini çağırtıp “Ey kardeşimin oğlu! Kureyşlileri kızdıracak sözler söyleme. Hem bana hem de kendine acı. Altından kalkamayacağım bir işi bana yükleme.” dedi.
Peygamberimiz (s.a.v.), amcasının artık kendisini desteklemekten vazgeçtiğini ve müşriklere teslim edeceğini sanarak “Ey amca! Vallahi bu işten beni döndürmek için Güneş’i sağ elime, Ay’ı da sol elime koysalar bile Allah beni onlara üstün kılıncaya ya da bu yolda ölüp gidinceye kadar asla vazgeçmem.” dedi.
Ebu Talip, şefkatli bir insandı. Onun üzüntüsünü anlayınca “Ey kardeşimin oğlu! Git ve yapman gereken şeyleri yap. İstediğini söyle. Vallahi seni onlara hiçbir zaman teslim etmeyeceğim.” dedi.
İbn-i Hişam,es-Sîretü’n-Nebeviyye, C 1, s. 352-353.

Yukarıdaki metni, Peygamberimizin (s.a.v.) İslam’ı yayarken verdiği mücadele ve onun kişiliği açısından değerlendiriniz.

  • CevapOnun doğru bildiğinden şaşmayan, kararlı, azimli, imanlı olduğunu gösterir.
  • 1 -Peygamberimizin söylediği sözlere itibar edilmemiş ve alay konusu haline getirilmiştir.
  • 2- Peygamberimize işkenceler uygulanmıştır.Örneğin;namaz kılarken üzerine deve işkembesi konulmuştur.
    3- Peygamberimizin yollarına dikenler konuldu ve taşlandı.
    4- Kendisine, ailesine ve inananlar halk tarafından boykot edildi.
    5-Çocuklara belirli şeyler anlatılarak  onların Peygamberimize taş atmasını sağladılar.

 

3 yorum yazılmış “6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 83”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir