6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62

6. Sınıf Din Kültürü ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Din Kültürü ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62

1. Sigara veya alkollü içkilerin zararlarını konu alan resim, yazı, gazete haberi, şiir vb. dokümanlar bulunuz. Bunları sunu hâline getiriniz. Sununuzu, etkileşimli tahta, projeksiyon cihazı vb. araçları kullanarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

2. Uyuşturucu maddelerin zararları konusunda Genel Ağ’dan veya ansiklopedilerden bilgi toplayınız.

  • Cevap: Uyuşturucu etkisi olan maddeler, eroin, kokain, sigara, alkol gibi maddelerdir. Bu maddeler bağımlılık yapar. Sinirleri uyuşturur. Kişilerin sağlıklı düşünmesini ve akletmesini engeller. Sarhoş eder. Bunları tüketen insanların sağlığı bozulur ve bir daha düzelmez. Bu nedenle zararlı alışkanlıklara sahip olmak ölümcüldür. Uyuşturucu maddelerin zararları, sağlıkla ilgilidir. Kişilerin akıl, beden ve ruh sağlığını bozar. Ailelerinden kopmalarına ve yalnız yaşamalarına, varlıklarını kaybetmelerini ve toplumdan dışlanarak suça yatkın hale gelmelerine neden olur. Bunun önüne geçmek için zararlı alışkanlıklardan kurtulmak gerekir. Bunun için rehabilitasyon merkezlerine başvurmak gerekir. Böylece insanlar ve toplumlar korunmuş olur.

3. “içki öldürür, kumar söndürür.” sözünü açıklayan bir yazı yazınız.

  • Cevap: Bireyden aileye, aileden topluma yansıyacak ölçüde derin tahribata neden olacak kötü alışkanlıklar olan içki ve kumar sağlığı ve kişinin maddiyatını etkilediğinden hem öldürür hem de kişinin değerini, prestijini yok eder. Eskiden süre gelen bu alışkanlıkların gözle görülür biçimde zararları anlaşılmaktadır. İçkinin unutkanlığa sebep olması, karaciğeri yıpratması, mide hastalıklarının oluşması gibi daha pek çok soruna davetiye çıkardığı gibi hiç bir faydası olmayan içkiye para verilmektedir. Yine daha fazla kazanmak amacıyla kazancını, ailenin rızkını yatırdığı paranın da kaybedilmesi ile kişi bunalıma sürükleyecek, ailevi sorunlar yaratacak kadar hayatının bozulmasına neden olur ki bunlar kişinin toplum içerisinde yok olmasına sebebiyet vermektedir.

4. Peygamberimizin (s.a.v.) içki, kumar vb. kötü alışkanlıkları konu alan iki hadisini bularak sınıfınızda okuyunuz.

  • Cevap:

“Çoğu sarhoş edenin azı da haramdır.” (Tirmizi, Eşribe 2)

“Allah içkiye, onu içene, dağıtana, satana, satın alana, üzümünü sıkana [îmal edene], kendisi için sıktırana, taşıyana ve kendisine taşınana ve parasını yiyene lanet etsin.” (Tirmizi, Büyû 58)

5. Kur’an-ı Kerim mealinden, Hz. Yahya (a.s.) ile ilgili iki ayet bularak defterinize yazınız.

  • Cevap:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya’yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi.

(Enbiya Suresi, 90. ayet)

(Çocuğun doğup büyümesinden sonra ona dedik ki:) “Ey Yahya, Kitabı kuvvetle tut.” Daha çocuk iken ona hikmet verdik. (Meryem Suresi, 12. ayet)

6. Kur’an-ı Kerim mealinden, Tebbet suresinin anlamını defterinize yazınız.

  • Cevap:

6. Sınıf Dörtel Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir