10. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 37

10. Sınıf Coğrafya ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 10. Sınıf Coğrafya ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzletilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 37. Sayfa Cevapları Kayaçlar
 
UYGULAMA
 
Aşağıdaki görsellerde verilen yeryüzü şekillerinin oluşumunda etkili olan kayaç türlerini belirleyiniz. Bu şekillerin oluşmasında kayaçların hangi özelliklerinin etkili olduğunu noktalı yerlere yazınız.
 
CEVAP: Peribacaları (Nevşehir)Peri bacaları, yağmur rüzgar ve sel sularının tüflerden oluşan yapıyı aşındırarak gerçekleşen koni biçimindeki oluşumdur. Peri bacaları kule şeklinde olan bu oluşumların tepelerinde kaya bloku bulunmaktadır.
Peri bacalarının oluşumunda Dış Püskürüğün etkisi vardır.
Peri bacalarının oluştuğu arazide volkanik tüfler,akarsular ve sel suları tarafından aşındırılmış,tüf içerisinde bulunan ve aşınmaya karşı daha dirençli olan bazalt kayaçlar şapka görünümü olarak peri bacaları meydana getirmiştir.
 
Ihlara Vadisi (Aksaray): Hasandağı volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadidir.
Pamukkale Travertenleri (Denizli)Tortul kayaçların kimyasal kayaçlarından oluşur. Travertenler çeşitli kimyasal reaksiyonların çökelmesi sonucunda oluşuyor. Aslında bir çeşit kayadır. 
 
Muradiye Şelalesi (Van): Şelaleler ya da çağlayanlar, bir nehrin yatağında bulunan büyük yükseklik farkı nedeniyle suların yüksekten düşerek oluşturduğu bir oluşumdur. Bu oluşum farklı yollarla meydana gelir. Akarsu yataklarının kırılması, buzullaşması ve başka sebepler nedeniyle başkalaşması yoluyla oluşabilir. Ya da farklı aşınma süreleri ve akarsu yatağının oluşumu sırasında meydana gelebilir. 
 

Tor Topoğrafyası (Aydın)Asit bileşimli bir iç püskürük kaya olan granitler üzerinde ilginç yer şekilleri gelişmektedir. Kurak iklim bölgelerinde dirençli bir kaya olan granitler, nemli iklim bölgelerinde ise zayıf bir kayaca dönüşür.

3 yorum yazılmış “10. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 37”

  1. Hazırladığınız için çok teşekkür çok işime yaradı. Sizin sayenizde hocadan eksi almayacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir