10. Sınıf Coğrafya Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 102

10. Sınıf Coğrafya ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 10. Sınıf Coğrafya ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzletilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Türkiye’deki Sular ve Bu Suların Kullanımı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları 1. Ünite Doğal Sistemler Sayfa 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111  Türkiye’deki Sular ve Bu Suların Kullanımı Etkinlik Soruları ve Cevapları

Türkiye’deki Sular ve Bu Suların Kullanımı

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı

Hazırlık Çalışması

Ülkemizdeki başlıca su kaynaklarının neler olduğunu araştırarak bunları sınıflandırınız. Yaptığınız sınıflandırmayı defterinize yazınız.

  • Cevap:

Doğal ve yapay olarak ikiye ayrılır.
Doğal = ırmak , deniz, okyanus, dere
Yapay = baraj, yapay göller

Yaşadığınız yerde yukarıdaki su kaynaklarından hangileri bulunmaktadır? Bu su kütlelerinin önemiyle ilgili görüşlerinizi sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Yaşadığım yerde su kaynaklarından denizler ve okyanuslar bulunmaktadır. Denizlerin önemi kışların ılık ve yağışlı geçmesine neden olmaktadır. Buda ekonomik değeri yüksek olan ürünlerin yetişmesine imkan vermektedir. Ayrıca bulunduğum çevrede yazları sıcak ve kurak geçmesi kayalarımızda deniz turizminin gelişmesini sağlar. Akarsuların önemi de kış mevsiminde balık avlanması ve tarımda sulama da kullanılmıştır.

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı

Şemanın altında verilen göller, oluşum türlerine göre sınıflandırarak şemadaki noktalı yerlere yazınız. 

  • Cevap: Tuz Gölü, Erçek Gölü, Van Gölü, Beyşehir Gölü, Keban, Bafa Gölü, Mogan Gölü, Tortum Gölü, Hirfanlı, Nemrut Gölü, Kestel Gölü, Çıldır Gölü, Abant Gölü, Oymapınar, Eymir Gölü, Burdur Gölü, Ulubat Gölü, Eğirdir Gölü, Aynalı Göl, Kilimli Göl, Avlan Gölü, Kızılören Gölü.

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı

Türkiye akarsularının özelliğidir. – Türkiye akarsularının özelliği değildir.

  • Boyları kısadır.( Türkiye akarsularının özelliğidir)
  • Yatak eğimleri azdır.()
  • Hidroelektrik potansiyeli yüksektir.
  • Rejimleri düzenlidir.()
  • Ulaşıma elverişlidir.()
  • Tamamı kaynağını ülke içinden alır.()

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 111 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak yorumlayınız. Bu konudaki düşüncelerinizi noktalı yerlere yazınız. Yazdığınız metni sınıfta okuyunuz.

  • Cevap: Su bizim için çok önemlidir. Su hayattır ve su olmazsa hayat da olmaz. Eğer biz su tüketimine dikkat etmezsek ve su israfında bulunursa ileride bizi ciddi sıkıntılar bekler. Suyun önemini kavramalı ve su tüketimine çok dikkat etmeliyiz.

 

Bir Yorum yazılmış “10. Sınıf Coğrafya Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 102”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir